Topíte správně, aneb jak co nejlépe pečovat o svůj komín

16. srpen 2017

O tom, jak správně topit, kdy udělat před topnou sezónou revizi kotle a jestli škodí topení vlhkým dřevem, o tom všem hovořil ve středečním dobrém dopoledni jihlavský kominík Jan Procházka.

Kontrola komína by měla být jedenkrát za kalendářní rok. Je lepší kontrolu objednat včas a nenechávat návštěvu kominíka na poslední chvíli před topnou sezónou. Je třeba se naučit správně topit. Mnoho lidí si chce ušetřit práci a tak naplní kotel po okraj. To není dobré, protože pak není v kamnech dostatek vzduchu a tím vzniká dehet. Dehet pak ničí nejen kotel, ale také kouřovod nebo komín.

Co je potřeba při návštěvě kominíka kontrolovat?Kominík kontroluje komín, kotel, kouřovod a spalinová cesta. Před návštěvou je dobré mít předem vyčištěný kotel a trubky.

Co je potřeba při návštěvě kominíka kontrolovat?
Kominík kontroluje komín, kotel, kouřovod a spalinová cesta. Před návštěvou je dobré mít předem vyčištěný kotel a trubky.

Jak moc škodí komínu pálení vlhkého dřeva a jak se pozná vlhkost dřeva?
Pálením vlhkého dřeva vzniká dehet, který způsobuje, že pak chytne komín a dochází k požárům. Dehet jde oloupat, pokud není velká vrstva v komíně. Když je pak dehtu v komíně hodně, tak se musí frézovat, to je vhodné udělat právě v létě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...