Tipy na víkend na Vysočině: Václavské slavnosti i Bramborobraní

21. září 2023

Hledáte inspiraci na víkend? Máme pro vás pravidelný přehled akcí. 

PÁTEK

V synagoze v Polné pořádají v pátek odpoledne přednášku na téma „Židovské hřbitovy a pohřbívání“. Začátek je ve 14:00 hodin v synagoze, v 15:30 pak odchod na židovský hřbitov. Přednáší Jaroslav Achab Haidler.

Evropský týden mobility nabízí program na každý den, v pátek to bude zahájení Národních závodů v cyklistice – akci pořádá České hnutí speciální olympiád, smyslem akce je podpora sportovců s mentální postižením. Najdete je od 14.00 hodin v areálu Českého mlýna v Jihlavě.

Po téměř 9 měsících rekonstrukce se otevírá Muzeum Vysočiny Jihlava. Slavnostní otevření modernizovaných expozic proběhne v pátek 22. září v 16:00 hod. před budovami muzea na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Farnost Přibyslav zve na 24. Přibyslavské Nocturno. Koná se od 16:00 hodin v areálu farní stodoly. Na programu je divadlo nejen pro děti Damúza, od 17:00 přijde Miloš Doležal na autorské čtení, vystoupí Jana Vébrová s kapelou a další.

Večer s vínem a cimbálem můžete navštívit v pátek 22. září v Kulturáku v Novém Městě na Moravě od 19:00 hodin. Zahraje a zazpívá Jožka Šmukař s kapelou a představí se vinařství Chateau Valtice.

SOBOTA

Hned od rána se v sobotu bude sportovat, a to na ITW náměšťském cyklomaratonu.

07.30 – 09.30 prezence dětského závodu na Masarykově náměstí

07.30 – 11.00 prezence na Masarykově náměstí

10.00 – start dětského závodu

11.00 – vyhlášení vítězů dětského závodu

11.30 – start trasa A (dlouhá)

12.00 – start trasa B (krátká)

12:50 – 13:00 – předpokládaný návrat prvních závodníků

15:00 – slavnostní vyhlášení vítězů

Den otevřených dveří můžete navštívit ve sklárnách Crystal Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Od 8:00 do 14:00 hodin bude k vidění celková výroba skla, prodej výrobků i zábava pro děti.

Sobotní program Evropského týdne mobility nabízí cyklojízdu na trase Jihlava – Třebíč.  V 8.00 ráno je odjezd od Cyklopaseky pod Helenínskou ulicí; v 11.00 potom odjezd z Luk nad Jihlavou do Třebíče na Bramborobraní.

Bramborobraní v Třebíči je tradičně spojeno s vystoupením folklórních souborů. Na Karlově náměstí se začne už v 10:00 dopoledne, kdy se představí soubory Bajdyš, Bajdyšek, Drahan, Krahuláček, Okřešánek, DTS Ondrášek, Rosénka a Škubánek. V 15.00 hodin pak budou bramboračku podávat třebíčští radní. Současně můžete navštívit Třebíčské vinobraní se sádeckými víny a burčákem, mezi 14.00 a 18.00 hodinou se koná posezení ve dvoře Národního domu s cimbálovou muzikou Rathan.

Také v Bystřici nad Pernštejnem oslavují plodinu našeho kraje. V sobotu i v neděli pořádají Slavnosti brambor na Edenu. V programu je rytířská show na koních, ukázky řemeslných prací, zábavný program pro děti, soutěž jedlíků a hlavně bramborové menu i pivo! Stánkový prodej lokálních trhovců, v areálu budou přístupné k prohlídce všechny expozice.

Tým Letiště Kejžlice na Havlíčkobrodsku zve na 8. ročník podzimního setkání přátel letectví pod hradem Lipnice. V sobotu od 10:00 hodin na našem letišti v Kejžlici slibují skvělou atmosféru.

Blíží se svátek svatého Václava a některá města si jej připomínají už tento víkend. Svatováclavské slavnosti můžete například navštívit v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce. Tradiční slavnost k ukončení letní sezóny s řemeslným trhem a s příjezdem sv. Václava začíná v deset dopoledne.

Svatováclavské slavnosti pořádají v Novém Městě na Moravě s bohatým programem.

Na Vratislavově náměstí se od 8:00 do 12:00 koná Farmářský trh, přijedou Komedianti na káře, tedy pouliční kejklíři a komedianti, kteří nabídnou jarmark, žonglérskou dílnu a divadla. Od 9:00 vystoupí Bystřická kapela, která zahraje dechové i taneční písně.

Václavské slavnosti pořádají také v Počátkách. Začnou v 11 hodin dopoledne na Palackého náměstí a v letním amfiteátru. Připraven bude jarmark, výborné občerstvení a kulturní program a pro děti mnoho zábavy. Možnost vyhlídky z počátecké věže, návštěvy Městského muzea a kostela sv. Jana Křtitele. Vystoupí žáci ZUŠ, Počátecká dechovka i Kapela Počátky nebo Kabát Revival. V programu v amfiteátru jsou výtvarné dílničky, výroba náramků nebo dětská diskotéka.

Nestává se to příliš často, ale svůj Den otevřených dveří pořádají někde i venku. Na silnici I/38 na obchvatu Havlíčkova Brodu budou připravené zábavné hry a soutěže pro děti, všechny návštěvníky potěší výstava užitkových vozů, které se starají o údržbu našich silnic a dálnic. Celou trasu obchvatu si můžete projet na kole, koloběžkách či se projít jen tak pěšky od 10 do 17 hodin.

„Den za obnovu lesa“ pořádají dnes Lesy ČR. V našem kraji to bude v lokalitě zhruba v polovině cesty mezi Stonařovem a Třeští u rybníka Radkovec. V okolí si můžete vyjít do NPR Velký Špičák, nebo třeba navštívit Třešť s mnoha zajímavostmi. Na místě to pak budou aktivity spojené s obnovou lesů. Chystají se i hry a soutěže, ochutnávka zvěřiny, mykologické poradna, ukázky práce s koni, stromolezců a mnoho dalšího.

Dopravní podnik města Jihlavy letos slaví hned dvě výročí: 75 let od zahájení provozu trolejbusů, 80 let od zahájení provozu autobusů. Dnes v deset dopoledne zahájí oslavy Retrojízdami historických vozů MHD.

FarmaFest můžete navštívit na kozí biofarmě DoRa v Ratibořicích na Jaroměřicku. Už od deseti hodin dopoledne začne kulturní program, kterým vás provede Vladimír Kořen, známý z pořadu Zázraky přírody na ČT1. Vystoupí kapela Eddie Stoilow, Thom Artway, Věra Martinová, Amarylis a Katie. Těšit se můžete i na komentované vaření s kozími produkty. Nebudou chybět ani dětské atrakce, například Stezka farmáře se zábavnými úkoly.

ZŠ a MŠ Černovice, pyšnící se titulem Ekoškola, slaví v sobotu 23. září 70. výročí otevření školy. Od 13 do 17 h bude škola otevřena veřejnosti, pořádá kromě prohlídek i setkání s pamětníky, výstavu fotografií z minulosti školy, výstavu školních potřeb a hraček. K dispozici bude fotokoutek. Od 15 h začíná slavnostní program se vzpomínkami, hudebním doprovodem Ondřeje Kříže ze ZUŠ Kamenice nad Lipou. Na závěr programu vystoupí místní spolek žen „Včera, dnes a zítra“ s módní přehlídkou oděvů z recyklovatelných materiálů.

Faraónský běh na Zelenou horu, to je název závodu o co nejrychlejší vyběhnutí 80 schodů ke kostelu na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Soutěž je rozdělená dle věkových kategorií. Je vyhlašován absolutní vítěz s nejnižším časem, který získá na rok putovní pohár. Přidat se můžete nebo běžce podpořit mezi 13:00 a 15:00 hodinou.

Den otevřených dveří pořádají zahradnictví Rozmarínek v Petrávči u Velkého Meziříčí. Od 15:30 předvedou celé prostory vhodné pro svatby nebo rozlučky se svobodou, ukázky vazeb a dekorací z našich květin nebo komentované prohlídky v 16, 17 a 18 h.

Zajít můžete na Zámecký koncert v Náměšti nad Oslavou. Jde o Tradiční vyvrcholení hudební sezóny na zámku v Náměšti nad Oslavou. Na 32. Zámeckém koncertě, který začíná v 17 hodin v zámecké knihovně, vystoupí Lotz trio ze Slovenska s programem, ve kterém se posluchači mohou seznámit s unikátním zvukem tří basetových rohů v hudbě Wolfganga Amadea Mozarta.

Kulturní dům Nové Město na Moravě zve na koncert. V sobotu v 19:00 hodin vystoupí Hrubá Hudba. Je to společný koncertní projekt Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky.

Jupiter Club ve Velkém Meziříčí nabízí divadelní zážitek. Místní ochotníci zahrají od 20:00 hodin nadčasovou divadelní hru od Williama Shakespeara o mužském egu, nezkrotných ženách a o tom jak se lidé v době nemění. Diváci si ji užijí v netradičním podání od Špatně Namíchaného Bublifuku.

NEDĚLE

Na Ovčí den, tedy na tradiční podzimní den na Chaloupkách jste zváni v neděli od deseti dopoledne. Bude plný ovcí, mléka, sýra a vlny. Těšit se můžete na vlněnou dílnu, hry a dílny pro děti, únikovku a koncert kapely LAKY MARI band, ovčí speciality (kotlík i halušky) i malý jarmark. Konec je plánován na 16:00 hodin.

Na neděli chystá Dopravní podnik města Jihlavy Den otevřených dveří ve svých vozovnách. Od 10.00 do 16.00 hodin budou k vidění jízdy zručnosti, retro jízdy, prezentace nového parciálního trolejbusu, a další doprovodný program.

V Jihlavě také končí festival Mahler Jihlava – Hudba tisíců. Závěrečný koncert se odehraje v gotické síni radnice v Jihlavě od 18:00 hodin.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko