Teplé počasí letos vysazování cibulovin pořádně oddálí

Na podzim je čas zasázet řadu cibulovin. Jsou to ty, které k vývoji potřebují projít zimním chladem. Zahradnice Mirka Paclová mluvila o tulipánech, brambořících, okrasných česnekách a také sněženkách
Narcisky, tulipány nebo hyacinty byste běžně v tomto období už mohli začít sázet. Ale letos je to jinak. Do Českého rozhlasu Region vám přišla poradit zahradnice Mirka Paclová. „Na podzim se vysazují všechny, které musí přejít přes fázi chladu. Čili jsou to tulipány, narcisy, všechny drobné cibuloviny jako sněženky, modřence, ladoňky, ale také fritilárie, lilie, okrasné česneky a jestli jsme nevysadili bramboříky, tak máme poslední šanci,“ říká.
Teplé počasí letos tradiční práce oddálí. „Letos se všechno posouvá, protože je stále příliš teplo. A kdybychom teď začali vysazovat cibule, tak je velké nebezpečí rozvoje houbových chorob, škůdců a za další, že nám můžou začít rašit a potom by nám velmi špatně přezimovaly. Takže teď můžeme stále vysazovat lilie. Dokonce i ten, kdo nestihl vysadit lilii bělostnou, která se doporučuje sázet v srpnu, tak to krásně ještě zvládne. Když někdo zapomněl dát podzimní bramboříky, tak to ještě také zvládne,“ uklidňuje host. Ostatní okrasné cibuloviny bude letos vhodné sázet až v polovině října nebo do konce až na jeho konci.
Cibulky sázejte tak hluboko, jak jsou velké
„Tady platí jednoduché pravidlo, že podle toho, jak je velká cibulka, tak hloubka sázení je dvojnásobek výšky cibule. Čili když mám 5 centimetrovou cibulku, tak sázíme zhruba do 10 centimetrů,“ vysvětluje Paclová. Například tulipány sázíme do hloubky zhruba 10 až 12 centimetrů, pokud máme těžší půdu. U lehčí půdy ale cibulky dáváme aspoň do 15 centimetrů.
Napadené cibule nesázejte
Při sázení používejte zásadně zdravé a plně vyvinuté cibule. Když jsou cibulky, černé, šedivé a je na nich povlak, tak ho neutíráme, ale takové cibulky raději vůbec nepoužijeme. Zároveň musím dbát na to, aby se taková nákaza nešířila na zdravé kusy. Cibule taky namořte. V lázni je nechte zhruba půl hodiny a potom je okamžitě vysázejte. Moření je zásadní ochranou proti nemocem.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.