Tchyně je s krátkým. Ale za dlouhé Ý už vám taky nikdo hlavu neutrhne

27. září 2021

Vztahy, které má člověk s matkou svého životního partnera, bývají vděčným tématem běžných hovorů i vtipů. Nás tentokrát tchyně zajímá z čistě jazykového hlediska. 

Jak správně napsat slovo tchyně - krátce, nebo dlouze? Kodifikace připouští pouze jednu podobu, a to s krátkým -y, tedy tchyně. Tuto podobu najdeme ve všech příručkách i ve slovnících češtiny. Pravopis v tomto případě souvisí se slovotvorným vznikem slova. Tchyně je odvozena od slova tchán přechylovací příponou -yně, kterou zapisujeme krátce. U slov jako ministryně nebo přítelkyně bychom o délce nepochybovali, u tchyně hraje pravděpodobně roli fakt, že základové slovo tchán píšeme s dlouhým á a máme tak tendenci psát i slovo tchýně s dlouhou samohláskou. Zápis s dlouhou samohláskou začínáme ale postupně tolerovat.

Jeden starší film s Jiřinou Šejbalovou se jmenuje Tchýně - s dlouhým -ý. Asi to byl záměr, že se autor názvu chtěl přiblížit obecné výslovnosti, protože ani dříve se slovo s dlouhým -ý nezapisovalo.

Z Českého národního korpusu je podle frekvence stále patrné, že podoba tchyně se vyskytuje převážně v psaném jazyce, naopak podoba tchýně je nejfrekventovanější v jazyce mluveném. Slovník spisovné češtiny označuje výslovnost tchýně za obecně českou, tedy nespisovnou. Můžeme tak sledovat, jak výslovnostní, i když nespisovná, podoba ovlivňuje zápis slova.

autoři: Vladimír Šťovíček , Helena Chýlová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.