Taneční festival KoresponDance letos začal v Novém Městě na Moravě. Zahájila jej švýcarská akrobatka s představením na lanech

10. červenec 2024

Mezinárodní taneční festival KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou vstupuje do svého 12. ročníku. Za uplynulých 11 let byli jeho diváci svědky tance s bagrem, se židlemi, tanečních představení na lanech, žebřících, v barokních kostýmech a spousty dalších.

Festival tance, pohybového divadla a nového cirkusu se každoročně snaží zapojit i místní obyvatele a další prostory než jen ty zámecké. V minulosti pořadatelé spolupracovali se senior pointy kraje Vysočina, s městem Žďár, i s nedalekou továrnou Tokoz.

Mezinárodní taneční festival KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou vstupuje do svého 12. ročníku

Pořádající organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA letos spolupráci rozšířila na Nové Město na Moravě a tamní Horáckou galerii. První představení pojí akrobacii na lanech a vyprávění rodinné historie tanečnice a akrobatky Stéphanie N'Duhirahe. Pochází ze Švýcarska, ale kořeny její rodiny sahají až do Konga. Vyprávění svých předků použila ve svém představení, které je kombinací akrobacie, tance i divadla.

„Představení funguje trochu jako malá procházka, že jdeme s lidma, takže se hýbají, a mají aspoň nějakou cestu. Začneme venku, pak jdeme dovnitř a nakonec na dvůr,“ vysvětluje pěknou češtinu své pojetí prostoru Horácké galerie. Představení Šrámy/La Débattue je pokaždé jiné právě podle toho, jak to na daném místě vypadá. „Potřebuju pověsit lana někde hodně vysoko, a někde to nejde, a tak výsledek upravíme,“ usmívá se Stéphanie.

Přivedla mě sem láska

Žije už 14 let v České republice. Se svým přítelem, Moravákem z Kroměříže, se však seznámila v Kanadě. Do Prahy chtěli jen na chvíli, ale protože se právě otevíralo centrum pro nový cirkus Cirqueon, pobyt se poněkud protáhl. „Začala jsem tady pracovat, dělat workshopy, učit, spolupracovat s nějakými soubory, a už jsem tady zůstala,“ říká Stéphanie N'Duhirahe, která se také opakovaně vrací  i na KorasponDance.

Taneční festival KoresponDance letos začal v Novém Městě na Moravě

Festival začíná na zámku ve Žďáru nad Sázavou už tento týden od 11. do 14. července.

Spustit audio