Taneční festival KoresponDance letos začal v Novém Městě na Moravě. Zahájila jej švýcarská akrobatka s představením na lanech
Mezinárodní taneční festival KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou vstupuje do svého 12. ročníku. Za uplynulých 11 let byli jeho diváci svědky tance s bagrem, se židlemi, tanečních představení na lanech, žebřících, v barokních kostýmech a spousty dalších.
Festival tance, pohybového divadla a nového cirkusu se každoročně snaží zapojit i místní obyvatele a další prostory než jen ty zámecké. V minulosti pořadatelé spolupracovali se senior pointy kraje Vysočina, s městem Žďár, i s nedalekou továrnou Tokoz.
Pořádající organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA letos spolupráci rozšířila na Nové Město na Moravě a tamní Horáckou galerii. První představení pojí akrobacii na lanech a vyprávění rodinné historie tanečnice a akrobatky Stéphanie N'Duhirahe. Pochází ze Švýcarska, ale kořeny její rodiny sahají až do Konga. Vyprávění svých předků použila ve svém představení, které je kombinací akrobacie, tance i divadla.
„Představení funguje trochu jako malá procházka, že jdeme s lidma, takže se hýbají, a mají aspoň nějakou cestu. Začneme venku, pak jdeme dovnitř a nakonec na dvůr,“ vysvětluje pěknou češtinu své pojetí prostoru Horácké galerie. Představení Šrámy/La Débattue je pokaždé jiné právě podle toho, jak to na daném místě vypadá. „Potřebuju pověsit lana někde hodně vysoko, a někde to nejde, a tak výsledek upravíme,“ usmívá se Stéphanie.
Přivedla mě sem láska
Žije už 14 let v České republice. Se svým přítelem, Moravákem z Kroměříže, se však seznámila v Kanadě. Do Prahy chtěli jen na chvíli, ale protože se právě otevíralo centrum pro nový cirkus Cirqueon, pobyt se poněkud protáhl. „Začala jsem tady pracovat, dělat workshopy, učit, spolupracovat s nějakými soubory, a už jsem tady zůstala,“ říká Stéphanie N'Duhirahe, která se také opakovaně vrací i na KorasponDance.
Festival začíná na zámku ve Žďáru nad Sázavou už tento týden od 11. do 14. července.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.