Tančit může každý, přináší to radost, ukázali tanečníci z Ghany

Čtyři členové prestižního tanečního souboru Ghana Dance Ensemble  včera roztančili pacienty, zaměstnance i návštěvníky Nemocnice v Novém Městě na Moravě.

Setkání s Afrikou vymyslela a zorganizovala mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková. Stalo se tak jednou z akcí, kterými chtějí účinkující i pořadatelé upozornit na žďárský taneční festival KoresponDance.

Zapojili se i pacienti

Návštěvníci předpokládali, že budou jen diváky, ale téměř okamžitě je tanečnice Ruhija zapojila do tance. V kruhu se nejprve každý s každým pozdravil, poté se naučili několika základním pohybům a dokonce i zpěvu.

Ruhíja naučila tančit už desítky lidí v mnoha zemích. U tance učí vcítit se do pohybu a mít z něj radost. Setkání v novoměstské nemocnici ji překvapilo: „Bylo krásné vidět, že i když se někteří nemohli hýbat, někteří jen seděli, někteří se na nás smáli, chtěli se s námi fotit, byli to úžasní lidé! Nerozuměli sice, co říkám, ale Eva nám to překládala, a oni se dokázali pochopit, jak já chci, aby se u toho cítili, takže to tady pro mě byl moc hezký den,“ usmívá se Ruhija.

Korespondance

Eva Papánková produkční z organizace Sesta, která pořádá žďárský taneční festival Korespondance, vnímá podobná setkání nejen jako pozvánku. „Chceme, aby se lidé na Korespondance nepřišli jenom dívat, aby si přišli tanec zažít, proto děláme akce i v jiných městech a na jiných místech. Aby se nenalákali jen přes plakáty, ale aby věděli, že tanec je léčivý a přináší radost.“

Další setkání chystá S.e.sta v neděli 7. července v Batyskafu a samotný festival začíná v pátek 12. a potrvá do neděle 14. července na Zámku ve Žďáře nad Sázavou.