Tamaríni a kosmani můžou žít i s jinými druhy zvířat. Rozumí si třeba s pásovci, ale jen některými

3. prosinec 2023

Jihlavská zoologická zahrada se specializuje na chov drápkatých opiček. Bývá jich kolem deseti.

Pokud se skupina opiček rozpadá kvůli tomu, že jedno z dominantních zvířat třeba uhynulo, nebo pokud mláďata dorostou do věku, kdy už je rodiče vyhání, tak musíte chovatelé hledat pro zvíře nového jedince do páru. Když nemají opičku s kým spárovat, tak si vystačí i dva jedinci různých druhů.

Má to ale svá specifika. Některé druhu opiček jsou velmi nesnášenlivé a agresivní. Pak jsou druhy relativně snášenlivé a taky vyloženě přátelské.

Opičky je možné chovat i s jinými druhy zvířat. „Pod kosmany se dají chovat někteří jihoameričtí hlodavci. Ale může se křížit problém jejich mikroflóry,“ vysvětluje ředitel zoologické zahrady v Jihlavě Jan Vašák.

Svůj výběh můžou opičky sdílet například s pásovci. I tady je ale potřeba dobře vybírat. „Pásovec kulovitý je relativně hodný, ale kdybychom je dali se štětinatými pásovci, tak to bude fungovat do chvíle, než opička onemocní a zůstane sedět na zemi. Potom ji pásovci nemilosrdně sežerou,“ dodává Jan Vašák.

autor: Simona Kubíčková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.