Tamaríni a kosmani můžou žít i s jinými druhy zvířat. Rozumí si třeba s pásovci, ale jen některými
Jihlavská zoologická zahrada se specializuje na chov drápkatých opiček. Bývá jich kolem deseti.
Pokud se skupina opiček rozpadá kvůli tomu, že jedno z dominantních zvířat třeba uhynulo, nebo pokud mláďata dorostou do věku, kdy už je rodiče vyhání, tak musíte chovatelé hledat pro zvíře nového jedince do páru. Když nemají opičku s kým spárovat, tak si vystačí i dva jedinci různých druhů.
Má to ale svá specifika. Některé druhu opiček jsou velmi nesnášenlivé a agresivní. Pak jsou druhy relativně snášenlivé a taky vyloženě přátelské.
Opičky je možné chovat i s jinými druhy zvířat. „Pod kosmany se dají chovat někteří jihoameričtí hlodavci. Ale může se křížit problém jejich mikroflóry,“ vysvětluje ředitel zoologické zahrady v Jihlavě Jan Vašák.
Svůj výběh můžou opičky sdílet například s pásovci. I tady je ale potřeba dobře vybírat. „Pásovec kulovitý je relativně hodný, ale kdybychom je dali se štětinatými pásovci, tak to bude fungovat do chvíle, než opička onemocní a zůstane sedět na zemi. Potom ji pásovci nemilosrdně sežerou,“ dodává Jan Vašák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.