Tajuplná stolová hora Ostaš vás překvapí pískovcovými skalními labyrinty a krásnými vyhlídkami

5. červen 2022

Věže, okna, hřiby, mísy. Mohlo by se zdát, že jde o popis hradu s černou kuchyní. My vás ale ve skutečnosti pozveme mezi pískovcové skály na stolové hoře Ostaš na Broumovsku v Královéhradeckém kraji. Najdeme tam skalní labyrint a krásná vyhlídková místa, ze kterých nahlédneme i k našim polským sousedům.

Přírodní rezervace Ostaš je součástí CHKO Broumovsko. Ukrývá dvě menší skalní města: Horní labyrint a Dolní labyrint s Kočičím hradem. Jméno hory odkazuje k svatému Eustachovi (Ostachovi), patronu myslivců a lovců. Vydat se tu můžete okružními turistickými stezkami: modrá odtajňuje Horní labyrint s vyhlídkami, zelená vede ke Kočičímu hradu.

Výchozím místem na cestě za spletitými pískovcovými chodbami a vyhlídkami na okraji srázů je chatová osada Ostaš, asi tři kilometry od Police nad Metují. Právě tam se díky informačním tabulím můžete rozhodnout, jak si svůj výlet naplánujete. Návštěvu obou labyrintů můžete zvládnout během jednodenního výletu, jen s koly a s kočárky nepočítejte, terén je hodně členitý.

Horní labyrint s Čertovým autem a Zrádcem

Horním labyrintem vede trasa dlouhá zhruba tři a půl kilometru. Skalní bludiště zdolají i děti, které potěší pohledy na skalního Zbrojnoše, Žábu, Čertovo auto, Medvědy nebo Výří bránu. Dospělé návštěvníky na vrcholu Ostaše (700 m n. m.) okouzlí daleké výhledy, kdy se pohledem zatoulají i do sousedního Polska. Z Frýdlantské vyhlídky zahlédnou mimo jiné polské Soví hory, ale také Javoří hory, Broumovské stěny, Adršpašsko-teplické skály i Krkonoše.

Panoramatický pohled na stolovou horu Ostaš

Do daleka se podívají i z Krtičkovy vyhlídky, která připomíná polického knihkupce a prozaika Antonína Krtičku-Polického, autora Pověstí z Policka – o kraji mezi Ostaší, Hvězdou, Borem a řekou Metují. Tyto pověsti dokládají, jak tajuplným místem, spjatým se strašidelnými a zčásti i historicky doloženými příběhy, procházíte. Připomínají, že se lidé k této hoře upínali už před staletími jako k útočišti před vojsky nebo útlakem.

Dolní labyrint s miniaturním bludištěm

Antonín Krtička do své knížky zaznamenal i pověst spjatou se Slují českých bratří, kterou objevíte, když se po zelené turistické značce vydáte z osady Ostaš na tříkilometrovou trasu do Dolního labyrintu. U rozcestí čeká padesát metrů dlouhá skalní puklina, která prý sloužila evangelíkům jako modlitebna v časech rekatolizace.

Autor místních pověstí objevil v roce 1921 ve Sluji kámen s letopočtem 1627. Pravdou je, že čeští bratři na Policku nikdy nepůsobili a žádné písemné doklady bohoslužeb v ostašských skalách neexistují. Podle historiků je tedy Krtičkův nález památného kamene mystifikací.

Jedna z ostašských pověstí se vztahuje k hlavě Zrádce

To ale tomuto labyrintu vůbec neubírána na tajuplnosti, kterou ještě umocní divoký skalní terén Kočičích skal. Součástí je tak zvaný Kočičí hrad, pískovcový masiv s chodbami a průlezy. Název prý pochází od kočky divoké, která tady údajně v minulosti žila.

Do chatové osady Ostaš, kde je parkoviště a také občerstvení, dojedete autem. Podle místních je ale dostupnost z Police nad Metují pro pěší příhodnější, hlavně v létě bývá pod horou s parkováním velký problém.

Spustit audio