Sytě oranžová barva bobulek rakytníku patří k podzimu, bez motorové pily a mrazáku se jeho sklizeň neobejde
Je to keř, který vypadá jako stromek, na větvích má velmi pichlavé trny, ale jeho plody září do daleka oranžovou barvou. Pár větších sadů rakytníku najdeme na Žďársku v okolí Bohdalova a také u Borů.
Na Žďársku rakytníkové sady před dvaceti lety vysázeli manželé Dana a Ladislav Hermanovi společně s pomocníky, brigádníky a zaměstnanci budoucího Rakytníku Bohdalov.
Z vyrostlých keřů sklízejí každý rok jasně oranžové bobule, ale ručně to nejde. Motorovou pilou ořežou větve s největší úrodou a ty pak putují do mrazáku. Mrazák je potřeba ještě jednou na samotné bobule. „Sklidíme větve, ty šokově zmrazíme, vyklepeme, pročistíme a bobulky schováme do mrazáku,“ usmívá se Dana Hermanová. Zpracovávat se pak dají po zbytek rodu, než se objeví další úroda.
V další hale se bobulky lisují. „Šťáva vytéká do nádoby, ze které to stáčíme do lahví. Úsušky ještě třídíme, abychom měli semínka zvlášť a úsušky zvlášť. Ty používáme do čajů, buď samotné, nebo s bylinkami nebo s ovocem, a ze semínek lisujeme olej,“ dodává majitelka. Rakytník, jak říká, obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek – vitamíny, minerální látky, asi 28 stopových prvků, serotonin, spoustu aminokyselin.
Dá se pít samotná šťáva? „Samotný rakytník je příšerně kyselý,“ směje se Dana Hermanová. „Proto mu svědčí přidání sladkého ovoce, oblíbená je šťáva tropická směs. Šlo by ji přidávat do jablečného moštu, ale dá se zpracovat na sirupy s cukrem, sladidlem, s přídavkem bylinek nebo medem. A dělá se i rakytníková pomazánka, což je vlastně džem – je dobrá s meruňkami, morušemi nebo jahodami.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.