Synovec Edvarda Beneše kandidoval v Jihlavě na starostu. Zemřel v den voleb

Fotografie Ladislava Hoppa, podnikatele z Jihlavy
Fotografie Ladislava Hoppa, podnikatele z Jihlavy

V červnu roku 1938 se v Jihlavě konaly volby do obecního zastupitelstva. Jedním z kandidátů na starostu byl podnikatel Ladislav Hopp. Kdo to byl? Pojďte se s námi vypravit po jeho stopách.

„Přišel do Jihlavy kolem roku 1920, v těch prvních vlnách osidlování Jihlavy po První světové válce, kdy docházelo k posilování české přítomnosti ve městě,“ začíná své vyprávění o Ladislavu Hoppovi jihlavský badatel Zdeněk Geist.

Ladislav Hopp musel být člověk opravdu činorodý a podnikavý. Stal se podílníkem společnosti Polák a Hopp, která je předchůdkyní dnešních Moravských kováren. Ty dnes stojí v Hruškových Dvorech, zatímco původní firma měla sídlo před Brtnickou bránou, v místě, kde je dnes nákupní centrum City park.

Ladislav Hopp závodil s aerovkou a organizoval Křišťálovou přilbu

Podnikatelské aktivity Ladislava Hoppa ale nekončily továrnou. „Měli také velkoobchod se železářským zbožím zejména pro zemědělce. Prodávali aerovky a podobně,“ vypočítává Zdeněk Geist. S aerovkou také podnikatel, samozřejmě i z důvodu reklamy, jezdil závody. „Ty závody byly velmi oblíbené, bylo tam mnoho zahraničních závodníků, a to dokonce i ti nejlepší, kteří se účastnili tehdejších závodů v Pardubicích a podobně,“ dodává badatel. Ladislav Hopp také patřil k předním organizátorům plochodrážních závodů o Křišťálovou přilbu.

Chata Hoppových u Černého rybníka stojí dodnes

Rodina Ladislava Hoppa žila v domě přímo v areálu továrny, jak bylo tehdy zvykem. Postavili si také chatu u Černého rybníka. „Dokonce do ní ještě po dlouhá léta za minulého režimu jezdila rodina Hoppových, takže předpokládám, že přízeň. Jako chlapec jsem si hrál s jedním z jeho prasynovců nebo synovců,“ říká s úsměvem badatel. Chata Hoppových stojí na svém místě dodnes.

Chata podnikatele Ladislav Hoppa a jeho rodiny z Jihlavy

Budoucí prezident Edvard Beneš byl strýcem Ladislava Hoppa

Zajímavé jsou i příbuzenské vztahy podnikatele. Byl synem sestry Edvarda Beneše, a tím pádem synovcem budoucího prezidenta. Jistě i proto spoluorganizoval několik návštěv strýce, tehdy ještě ministra zahraničí, v Jihlavě. „Pikantní je možná to, že byl sice jeho synovcem, ale byl jen o sedm let mladší,“ doplňuje Zdeněk Geist.

Spor s henleinovci Ladislava Hoppa rozčílil. Bohužel měl slabé srdce

Dobře se rozvíjela i politická kariéra Ladislava Hoppa. V roce 1938 vedl do voleb Národně socialistickou stranu. „Při volbách došlo ke konfliktu, henleinovci podezírali české strany, že autobusy do Jihlavy svážejí české voliče a české strany se bránily, že přesně to dělají sami henleinovci. Ta situace byla emotivně velmi vypjatá,“ popisuje Zdeněk Geist. Ladislav Hopp měl zdravotní problémy se srdcem, a kvůli slabosti byl v den voleb převezen do nemocnice. Viděl ale, že české strany uhájily většinu, měl radost, a nechal se z nemocnice propustit. Odpoledne ho ale postihla další slabost, které podlehl. Bylo mu necelých čtyřicet sedm let.