Symbol letnic: Štípaná šumavská holubička Pavla Sarauera

4. červen 2022

K letnicím neboli Svátkům seslání Ducha svatého, připadajícím na tento víkend, patří neodmyslitelný symbol – holubička. Volně zavěšená nad stolem nebo do oken přinášela domácnosti štěstí, naději a ochranu domu před vším zlým. 

Posledním šumavským řemeslníkem, který vyrábí holubičky z jednoho kusu dřeva, je Pavel Sarauer z Horní Plané

Holubičky se po staletí vyráběly ručně na Moravě, Slovensku a překvapivě i na Šumavě. Štípané holubičky z jednoho či ze dvou kusů dřeva patřily k Šumavě z české i bavorské strany. Vedle Heilige-Geist-Taube (holubička sv. Ducha) bylo u německých obyvatel Šumavy oblíbeno holubičky sestavovat do skleněných koulí (Die Heilige-Geist-Kugel).

Posledním šumavským řemeslníkem, který holubičky z jednoho kusu dřeva vyrábí (a umíšťuje do skleněmých koulí) je Pavel Sarauer z Horní Plané. Je nositelem ochranné známky na šumavskou holubičku a také laureátem titulu Nositel tradice lidového řemesla. O tajemství jeho lipových holubiček si poslechněte v pořadu Folklorní notování.

Holubičky vyrobená z jednoho kusu dřeva z dílny Pavla Sarauera
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.