Svátek Sukot, Projekt proti antisemitismu Stories That Move a 25 let samostatného Židovského muzea v Praze

13. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Židovské muzeum v Praze

Svátek Sukot přináší poselství i pro třetí tisíciletí. Projekt proti antisemitismu a diskriminaci Stories That Move. Pětadvacet let od odstátnění Židovského muzea v Praze.

Dnes začal židovský svátek Sukot, kterému se také říká Svátek stánků nebo Svátek sklizně. Připomíná vyjití Židů z egyptského otroctví a následné putování po poušti. Svátek připomíná odhodlání zotročeného národa opustit jistoty otroctví v bohaté zemi a vydat se za svobodou do nejistoty pouště. Jeho symbolem jsou jednoduché chýše. Více v příspěvku Jany Šustové. 

Ke svátkům Sukot patří i datle nebo granátová jablka

Citlivá témata jako je antisemitismus nebo rasová diskriminace studenti nejlépe chápou na příbězích vrstevníků. Nadace ze sedmi evropských zemí se proto spojily, aby vytvořily online pomůcku pro učitele.  Soubor videotestimonialů a navazujících aktivit pojmenovali Stories That Move. V překladu Příběhy, které dojímají, ale i Příběhy, které hýbou. Jak zjistila Martina Pouchlá, zkušenosti s nástrojem ukazují, že zpracované příběhy skutečně s vnímáním dospívajících zahýbat umějí.

Židovské muzeum v Praze

Letos v říjnu je to 25 let, kdy bylo Židovské muzeum v Praze odstátněno. Jeho význam dalece přesahuje hranice České republiky. Patří mezi nejstarší kontinuálně existující židovská muzea na světě. Zdejší sbírky odrážejí dějiny dvacátého století, pro Židy tak tragické. V čele Židovského muzea v Praze stojí už 25 let Leo Pavlát. Pro Český rozhlas uvedl, že usiluje o to, aby tato instituce byla živoucí, rozvíjela nové programy a projekty a ukazovala život židovské komunity v celé šíři i hloubce. Více v příspěvku Eva Hůlkové.

autoři: Tomáš Töpfer , mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.