Studny vysychají, lidé čekají na vodovody. Obce na Vysočině bojují se suchem

22. květen 2025

Sucho na Vysočině se stále výrazněji podepisuje na dostupnosti pitné vody v menších obcích. Mnozí obyvatelé jsou závislí na vlastních studnách, které ale postupně ztrácejí vydatnost i kvalitu. Řada samospráv proto plánuje výstavbu obecních vodovodů, situace je podle nich dlouhodobě neudržitelná.

Mezi obcemi, které se rozhodly jednat, je i Mysliboř u Telče. Lidé tam dodnes využívají vodu z vlastních studní. Karel, jeden z místních obyvatel, popisuje, že po prohloubení studny a kontrole hygieny má aktuálně vody dost, ale situace je nejistá a voda často nesplňuje potřebné normy. „Když vypustili rybník, měli jsme problém. Teď je napuštěný, tak je to lepší. Ale když tu bude vodovod, určitě se připojíme,“ říká.

Výstavbu obecního vodovodu v Mysliboři potvrdil i starosta Martin Chalupa. „Ve studních je vody čím dál míň a její kvalita bývá špatná. V létě si už lidé musí vodu nechávat dovážet, třeba i z Telče. Vodovod bude řešením,“ vysvětluje. Podle něj je hlavním důvodem právě dlouhodobé sucho. Přivaděč vody do obce je již hotový, zbývá dobudovat hlavní řad, ten by měl být hotový příští jaro.

Čtěte také

Obdobnou situaci řeší i další obce, například Kynice na Havlíčkobrodsku nebo Rantířov u Jihlavy. Všechny spojuje stejný problém: nedostatek vody ve studních a její špatná kvalita. Nové vodovody by tak měly nejen stabilizovat zásobování, ale také zajistit zdravotně nezávadnou vodu pro všechny obyvatele.

Naděje však rychleji nepřichází. Koordinátor portálu InterSucho Miroslav Trnka upozorňuje, že situace je v kraji vážná: „Nasycení půdy je nejnižší na jihu Vysočiny u hranic s Jihomoravským krajem. Intenzita sucha je ale patrná téměř v celém regionu.“ Výjimkou je jen malé území u rakouských hranic.

Kraj Vysočina letos reaguje investiční podporou, na výstavbu vodárenské infrastruktury vyčlenil 185 milionů korun. Zájem obcí je značný, úřad už eviduje 47 žádostí.

autor: Milan Soldán
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat