Studenti jihlavské vysoké školy nastoupili do výuky. Mají vlastní semafor a řadu omezení

22. září 2020 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy VŠPJ, Jihlava

Více než 2500 studentů jihlavské VŠPJ začalo opět chodit do školy. Od pondělí jim totiž odstartoval zimní semestr.

Studenti do školy mohou, musí ale dodržovat různá opatření.

Ačkoliv zimní semestr odstartoval podle plánu, k normálu má daleko. V lavicích se sedí v rouškách, u vstupu do poslucháren stojí dezinfekce a samotní studenti nevědí, jak dlouho ještě budou moci do školy chodit.

Hlavně pro prváky, kterých letos nastoupilo přes 1300, je to komplikace, říká jedna z nich, studentka Natálie: „Já myslím, že to bude trochu taky složitější a možná i těžší, no ale já tu distanční výuku třeba nechci, ale když bude, tak jí budeme muset mít.“

Dvě hodiny v roušce

Studenti se navíc musejí vyrovnat s absolvováním klidně i dvouhodinových přednášek v rouškách. „My už jsme z práce připraveni na všechno, takže ty roušky už docela zvládáme, ale ne že by to bylo dvakrát příjemný,“ dodává studentka Anežka, kterou první přednášky teprve čekají, a proto zamířila vyřídit administrativní nutnosti na studijní oddělení.

Tam teď vyřizují denně desítky telefonátů s dotazy studentů, jestli mají do školy vůbec chodit. Naopak na zahraničním oddělení je klid.

Bez studentů ze zahraničí

Studenti z ciziny totiž letos vůbec nedorazí. „Přes program Erasmus nám na tenhle semestr nepřijel ani jeden student,“ potvrzuje koordinátor programu David Průša a dodává, že na školu dorazí obvykle až 20 zahraničních studentů za rok.

Že je situace letos pro školu jiná, než v minulých letech, ví i prorektorka pro studium Jana Borůvková. „Nastávající akademický rok bude samozřejmě úplně mimořádný a zvláštní, i když se snažíme udržet co nejdéle tu výuku, co nejvíce tomu, jak jí máme akreditovanou.“

Vlastní semafor

Instituce také připravila svůj semafor, který je vyvěšený na internetových stránkách školy.

„Teď nám svítí zelená a znamená to, že studenti mohou být na přednáškách maximálně v počtu 100, pokud ten počet převýší stovku, tak výuku streemujeme do jiné místnosti, dále všichni musí nosit roušky, a to i během výuky, všude máme dezinfekce.“

Vysoká škola je podle prorektorky Borůvkové připravena v případě nutnosti přejít na distanční výuku bez větších problémů. Její fungovaní si totiž vyučující a studenti vyzkoušeli už na jaře.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související