Středeční Noční linka: Geny jsou geny, aneb je to v nich

26. únor 2020

Všimly jste si někdy, třeba u svých dětí jejich gestikulace a mimiky a říkali jste si, že to snad není ani možné, aby to prováděli úplně stejně jako jejich otec nebo dědeček? Štvalo vás někdy dokonce, že vy samotní děláte věci, které jste neměli rádi na svých rodičích či jiných příbuzných? A také jste si mnohokráte povzdechly "geny jsou geny"?

O tom, že genetika je přímo věda hodná vědců, lékařů a dalších odborníků, tak o tom asi víme všichni. Ale přece jen si v praxi a v životě často říkáme, jak je to možné, že tenhle dělá tohle zrovna takto, jako to dělal jeho děda, kterého ale nikdy před tím v životě neviděl a nemohl se to tedy od něj naučit. A že si v životě neseme sklony nejen k pozitivnímu kopírování našich předků, ale i náchylnost ke konkrétním nemocem. Tím se možná také někteří zabýváte. Právě v této oblasti bychom mohli mnohému neveselému, doufejme i předejít!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.