Střechu nad hlavou vám může zachránit hasicí přístroj

20. březen 2017
Dobré odpoledne

Před několika dny v Kalhově u Větrného Jeníkova vyhořel rodinný domek. Aby se vám to taky nestalo, přišel Jaroslav Fikar z Požární bezpečnosti Jihlava říct, jak si zabezpečit vaši domácnost.

Všechny domy kolaudované po 1. červenci 2008 už musí být vybavené hasicím přístrojem. Dále musí být vybavený taky detektorem kouře. Velikost hasicího přístroje závisí na velikosti domku. Běžně se používá šesti kilogramový přístroj a většinou se jedná o práškový.

Čtěte také

Hasicí přístroj by měl být umístěný tam, kde hrozí největší riziko požáru

„Bude to v blízkosti krbu, v kuchyni, případně pokud máte kotel na tuhá paliva umístěný například ve sklepě. To jsou všechno prostory, kde má smysl hasicí přístroj umístit,“ říká Jaroslav Fikar. Je to z toho důvodu, že přímo u zdroje máte šanci oheň v prvopočátku zlikvidovat.

Hasicí přístroj je potřeba nechat každý rok zkontrolovat

„Každý majitel objektu je povinen minimálně jednou ročně nechat zkontrolovat provozuschopnost hasicího přístroje,“ upozorňuje Jaroslav Fikar. Dále je potřeba provádět pravidelné tlakové zkoušky, které se v závislosti na typu přístroje opakují po třech nebo šesti letech.

V domácnosti má největší využití práškový hasicí přístroj

„Jsou téměř univerzální pro hašení požárů, se kterými se můžete v domácnosti setkat. To znamená jak tuhých látek jako jsou dřevo, papír, tkaniny. Ale dá se s ním hasit i benzín, nafta, oleje, případně hořlavé plyny jakými jsou propan-butan nebo zemní plyn. Dokonce můžete práškovým hasicím přístrojem hasit i zařízení, které je pod napětím až do 1000 V,“ říká host.

Spustit audio