Stovky lidí i přes nepřízeň počasí dorazily do Hamrů nad Sázavou na tamní šlakhamr

8. květen 2022 12:00

Jak pracují kováři ale i další stará řemesla, to všechno mohli vidět návštěvníci na Šlakhamru u Hamrů nad Sázavou. Program připravilo Technické muzeum Brno. 

Kovářský den na Šlakhamru u Hamrů nad Sázavou si nenechaly ujít stovky lidí. Sobota ale nepatřila jen kovářům, ale i dalším řemeslům. Mobilní výhně se kvůli špatnému počasí rozdělat nepovedlo, v hamru ale v peci plameny plály.

Uvnitř hamru stojí okolo pece tři kováři a předvádí své umění návštěvníkům. Uvnitř jich je asi dvacítka, prostor totiž není příliš velký. Hned o místnost vedle pak pekařky ukazují, jak péct správné staročeské koláče. 

Hamry nad Sázavou, ukázky starých řemesel

Tvarovat těsto tam právě zkouší i děti paní Petry a paní Jany. „Vyzkoušeli havíře, pradlenu a na šlakhamr teď půjdeme.“

Stará řemesla

Ukázku starých řemesel si tady připravila mateřská škola z Hamrů nad Sázavou pod vedením vedoucí učitelky Evy Novotné. „My jsme chtěli hlavně předvést stará zapomenutá řemesla, děti ani rodiče si to určitě nepamatují. Je tady bylinkářka, pekařky, havíři, parukářky.“

Hlavní program ale zajišťovali hlavně kováři, doplňuje Hana Bartošová z Technického muzea v Brně, která je garantem památky. „Běžně sem jezdí kolem sedmi kovářů, teď jsme se dohodli na čtyřech, kteří obsluhují buchar a vedlejší výheň.“

Deštivé počasí totiž nedovolilo uskutečnit program v plném rozsahu. „Při přízni počasí, což v současné době není, bývá ukázka mobilní kovářské výhně, letos je to pouze v hamerně.“

I přes to ale na akci podle Hany Bartošové dorazilo několik stovek lidí. 

Spustit audio