Štědrovečerní půst v podobě lehčí snídaně a brzké večeře namísto oběda, je v pořádku

19. prosinec 2018

Co s naším tělem udělá, když sníme v jeden den třikrát více jídla, přišla do poradny říct nutriční terapeutka Jitka Turňová.

Rozhlasovou poradnu jsme tentokrát věnovali půstu a také přejídání.

I když se během svátků snažíme hlídat příjem potravy, tak zkrátka jíme kaloričtější jídla a zároveň klesá pohyb. Nechodíme do práce, a pokud aspoň občas sportujeme, tak si většinou o Vánocích dopřejeme i sportovní přestávku. Jednodenní přejedení většinou nic špatného neznamená, ale pokud budeme celé dva týdny jíst více, než jsme zvyklí, určitě se to projeví na zvýšené tvorbě tukových zásob.

„Já nejsem obecně příznivcem půstu jako takových. Ale samozřejmě trochu se postit před štědrovečerní večeří v podobě nějaké lehčí snídaně, případně vynecháním oběda a dát si brzkou večeři, větší energetickou nálož na Štědrý večer, tak proti tomu nemůže člověk absolutně nic namítat,“ říká Jitka Turňová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.