Stáž u firmy vám pomůže najít práci

11. květen 2015
Dobré odpoledne

Fond dalšího vzdělávání je příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. „Jde o to, abychom lidi připravili na trh práce tím, že se zdokonalí v tom, co už umí,“ vysvětluje Jana Kourková z Fondu. „Někteří zaměstnavatelé lidi vyššího věku příliš zaměstnávat nechtějí,“ připouští. „Fond dalšího vzdělávání se snaží právě těmto lidem, kterým chybí na trhu práce konkurenceschopnost, zvýšit ji tak, aby i oni byli pro potenciální zaměstnavatele atraktivní.“

Pro firmy, které stáže nabízejí, je přítomnost stážisty atraktivní v tom, že si tímto způsobem mohou vychovat své budoucí zaměstnance. „Mohou je chtít později zaměstnat ať už na plný úvazek nebo na dohodu o provedení práce. Další motivací je ohodnocení od Fondu dalšího vzdělávání, jsou jim propláceny náklady za stážisty, vstupní školení, opotřebení materiálu a podobně,“ vysvětluje Jana Kourková.

Až 40 % stážistů vyššího věku si firma po skončení stáže zaměstná

Stážista by měl být vzdělán v oboru, ve kterém si stáž hledá. Potom získává tyto výhody: praktickou zkušenost pod vedením odborníka ve své oblasti, propojení teorie s prací nebo získání kontaktů v oboru. Podle Jany Kourkové je důležitý i certifikát, který dokládá absolvování stáže. „Zaměstnavateli se také může stážista zalíbit. Na trvalý pracovní poměr je ve firmě, kde stážista působil, později zaměstnáno 20 % uchazečů o práci a dalších 20 % si je nechá na dohodu o pracovní činnosti, což pomáhá zejména lidem, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadu práce.“

Jana Kourková

„Plat stážista nedostává, protože se jedná o další vzdělávání,“ říká Jana Kourková. „Jsou tu ale různé jiné kompenzace – cestovné, stravné, případně i proplacení ubytování, pokud jde o stáž v jiném kraji. V okolních zemích už toto funguje běžně – ať v Rakousku, Německu nebo v severských zemích jsou stáže už samoudržitelné.“

Na této adrese jsou registrované jak firmy, tak stážisté. „Registrace jsou bezplatné a nezávazné. Najdeme zde přes 130 různých typů stáží, od pozic nejjednodušších, skladníků, barmanů, lešenářů, uklízeček, barmana, až po kuchaře, administrativní pracovníky, celní deklaranty nebo stáže v architektonických kancelářích,“ přibližuje Jana Kourková. Poskytovatelů je v celé České republice tolik, že Fond dalšího vzdělávání podpořil už přes 8 tisíc stáží. „Kdyby přece jen přímo vášobor v nabídce nebyl, je u nás možnost individuálního poradenství, kde se pokusíme najít v regionální nabídce stáž, kterou na vás zkusíme napasovat.“

Stáže nejsou nabízené jen lidem po 50. roce věku, ale také lidem po mateřské, po rodičovské, osoby evidované na ÚP po dobu delší než 3 měsíce, absolventůmSŠ a VŠ. Stáž se nabízí po dobu 1 – 2 měsíce.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.