Stále více firem testuje své zaměstnancem na koronavirus. Vyšetření je ale vhodné opakovat

21. leden 2021 06:00

Některé firmy na Vysočině testují své zaměstnance na koronavirus, třeba elektrárna v Dukovanech už zajistila stovky odběrů.

Zájem o antigenní testování podle hygieniků klesl zhruba na polovinu oproti době před Vánocemi. Někteří lidé mají ale možnost nechat se otestovat přímo na svém pracovišti. Řada firem na Vysočině to totiž svým zaměstnancům umožňuje.

„Zatím jsem testovaná každý týden a výsledky byly zatím vždycky negativní, testují nás všechny včetně pacientů.“ Paní Petra pracuje ve zdravotnictví, i proto na antigenní testy na koronavirus dochází pravidelně.

Firmy z jiných oborů

Na Vysočině se ale k plošnému testování zaměstnanců přidávají i firmy z jiných oborů. Plánuje ho třeba přepravní společnost GLS, jak potvrdil její ředitel Pavel Včela. „V současné době se nám podařilo, doufejme, sehnat dodávku vlastních testů, abychom mohli provádět testy přímo ve firmě, špatný je, že neexistuje žádná podpora ze strany státu, kde sehnat testy, jak to zorganizovat.“

Společnost musí zajistit také zdravotníky, kteří by samotné testování provedli. „Sháníme někoho, kdo by ty testy odborně odebral a doufám, že podobně se nám to podaří sehnat i do budoucna z hlediska očkování.“

Jaderná elektrárna

Pravidelné testování zaměstnanců už zavedla Jaderná elektrárna v Dukovanech, jak potvrzuje její mluvčí Jiří Bezděk: „Doposud zdravotníci v Dukovanech provedli přes osm set preventivních testů, na které se zaměstnanci sami hlásí, bezplatné testování bude každé úterý a čtvrtek probíhat tak dlouho, dokud to bude potřeba k zajištění bezpečného a spolehlivého provozu.“

Některé firmy pak řeší testování na náklady společnosti pouze v případech, kdy je u pracovníků podezření na nákazu. Tak postupuje třeba CZ Loko v Jihlavě. „V případě výskytu nemoci ve firmě řešíme případy individuálně, v tomto směru spolupracujeme s hygienou a využíváme trasování zaměstnanců, v individuálních případech posíláme zaměstnance do preventivní karantény, pokud to uznáme za vhodné,“ vysvětluje vedoucí personální administrativy v CZ Loko Ivana Krátká.

Hygienici snahy společností o vlastní testování kvitují, ale je potřeba ho opakovat, pokračuje hygienik Jiří Kos: „Mělo by to být každých pět dní nebo šest, sedm dní, ale je nutné dlouhodobější sledování.“

Zároveň je podle Jiřího Kose potřeba zajistit i PCR test v případě pozitivní antigenního testování u zaměstnance.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související