Spousta kluků sezonu dohrávala srdcem a na kapačkách, říká lékař jihlavských hokejistů

18. květen 2017
Tomáš Engel, lékař a fotbalista

O jihlavské hokejisty se během celé sezony stará tým pěti lékařů, je mezi nimi i gynekolog. „Nejedná se jenom o dozor na zápasech A týmu, ale také o dozor na extraligových zápasech mladšího, staršího dorostu a juniorů. Těch zápasu je do měsíce opravdu hodně. A gynekolog je spíše k dispozici blízkým hráčů, aby ta péče byla co nejširší, “ vyprávěl v Dobrém dopoledni Tamary Peckové lékař Tomáš Engel.

Být doktorem hokejového týmu, je velmi časově náročné, ale jak říká Tomáš Engel, je to zpestření lékařské nemocniční dennodenní rutiny. „Zápasy jsou i o víkendu, musíme se prostřídat, abychom to mohli skloubit s prací v nemocnici a také, aby zbyl čas i na soukromý život. Rozpis zápasů známe tři týdny dopředu a spravedlivě si je mezi sebou rozdělíme,“ vysvětluje lékař, kterého jinak můžete potkat v jihlavské nemocnici.

Nejradši máme, když se nic neděje

Jenom pohotovostní kufřík mají k ruce lékaři hokejistů přímo na zimním stadionu. „Šití, dezinfekce, dlahy, standard na primární ošetření. Když je větší problém, řešíme to v nemocnici. Pokud je velký problém, volá se sanitka. Během baráže byla přímo na stadionu, to byl velký komfort. Byl jsem na většině domácích barážových zápasů a naštěstí sanitka nebyla potřeba,“ vzpomíná na vypjaté chvilky konce uplynulé sezony jihlavský lékař.

„Nejradši máme, když se nic neděje. Není to proto, že bychom byli líní, jenom klukům nepřejeme nic zlého,“ směje se Tomáš Engel. „Většina z nás má ke sportu blízko, je to pro nás stran vjemů, emocí velký zážitek. Člověk to přeci jenom z té střídačky vnímá jinak, než z tribuny. Jsme součástí kabiny, jsme součástí týmu.“ Lékaři tak díky tomuto přístupu vědí o aktuálních zdravotních problémech hráčů.

Play off a baráž byla pro všechny hráče nesmírnou zátěží

Velkou zátěž, téměř na hraně, většina hokejistů zažila v závěru sezony. V play off a v baráži o extraligu. „Je to hrozná zátěž, když odmyslíme základní část, pak přijde play off, sedmý rozhodující zápas s Kladnem, hráči už v tuhle chvíli jsou na pokraji sil, a to je teprve začátek toho, co je letos čekalo. Pak dvanáct zápasů baráže.“

„Spousta kluků sezonu dohrávala srdcem, na kapačkách, s opichama. Bylo to na krev, kdyby bylo pár zápasů navíc, tak by nám už moc hráčů nezůstalo. Byly tam trošku vážnější věci, které se musely řešit lokálními opichy a anestetiky. Kluci do toho dali všechno, proto se taky ten úspěch dostavil,“ vypráví Tomáš Engel.

Když dozoruji, tak nemůžu skákat radostí, ale vnitřně to člověk prožívá

Co Hippokratova přísaha? „Když je někdo vážně zraněný, a víme, že by další hra měla znamenat vážnější poškození nebo následky, samozřejmě hrát nedoporučíme. Zrovna v Dukle není na hráče tak velký tlak jako například v NHL, trenéři a hráči situaci zhodnotí a rozhodnutí je vždy ve prospěch hráče.“

Fanoušek, lékař, součást týmu? „Byl to letos krásný zážitek, člověk se s klukama zná osobně z kabiny. Když dozoruji, tak nemůžu skákat radostí, ale vnitřně to člověk prožívá,“ vypráví Tomáš Engel.

  • Životní styl
  • Publicistika