Školní statek v Humpolci má vlastní mlékárnu. Učni tam vyrábějí sýry a jogurty

4. březen 2020 06:00

Žáci učebního oboru Zemědělec – farmář mají na Školním statku v Humpolci novou minimlékárnu. Vyrobí si tam vlastní jogurty a sýry.

Mají k tomu veškeré potřebné vybavení pro práci s mlékem. Osvojí si tak další praktické dovednosti skutečného farmáře. Využívají k tomu i mléko z vlastního kravína.

„Vidíme to vlastně celé, kde se to mléko nadojí, pak ho sem přivezeme a vlastně zpracováváme na hotové produkty,“ říká učeň oboru farmář Dominik. Na praxi se sešel s dalšími dvěma spolužáky Vojtěchem a Michaelou. „Vyrůstám v tom odmalička, takže mě to baví a nic jiného bych nechtěl dělat. Je to super, zjistit, jak se to dělá a jak to má vypadat.“

Jak na to?

Oba studenti počítají s tím, že se výrobě mléčných výrobku chtějí věnovat do budoucna. Jak na to, je statku učí Zuzana Koudelková.

„Musíme pasterovat podle toho, jaký výrobek chceme. Na tvarohy nebo sýry obecně se dává nižší teplota, pokud bychom chtěli vyrábět jogurt, tam můžeme jít i na 95 stupňů.“

První rok

Minimlékárnu učni využívají první školní rok a jsou tak i průkopníky nového oboru mlékárenské výroby, potvrzuje ředitel Školního statku Jan Mácha. „Hlavní myšlenkou je, abychom děti naučili to mléko, které se tady v kravíně vyprodukuje, i zpracovat.“

Nově otevřený obor Farmář navštěvuje pět studentů. Zástupce ředitele České zemědělské akademie František Stiller ale doufá, že se jejich řady časem rozšíří. „Obor Zemědělec - farmář jsme otevřeli vlastně v tomto roce, i z toho důvodu je počet žáků minimální, ale předpokládáme, že právě v těch příštích letech by zájem měl být větší.“

Zároveň je to jeden z mála skutečně zemědělských učebních oborů na škole. Sedm z devíti nabízených je totiž spíše technického zaměření a další je specializován na chovatelství koní a jezdectví.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související