Sexuolog Weiss dostal za nehodu na Pelhřimovsku znovu podmínku. Musí ale zaplatit odškodné

Sexuolog Petr Weiss popsal proměny postojů k homosexualitě

Sexuolog Petr Weiss dostal za dva roky starou nehodu, při níž zemřeli otec s dcerou, podmíněný trest a zákaz řízení.

Pelhřimovský soud případ znovu projednával poté, co mu ho vrátil odvolací soud v Táboře. Nad rámec původního rozhodnutí soud přiznal náhradu škody a 200 tisíc korun za nemajetkovou újmu manželce a matce obětí nehody. Verdikt není pravomocný.

Státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal. Weissovi obhájci si ponechali lhůtu na odvolání stejně jako zmocněnkyně poškozených.

Loni v říjnu uložil soud Petru Weissovi podmíněný trest dva roky a šest měsíců s odkladem na tři roky a dvouletý zákaz řízení. S náhradou škody odkázal soudce Jiří Zach pozůstalé k občanskoprávnímu řízení.

Odvolací soud v Táboře v březnu původní verdikt zrušil a nařídil nové projednání věci včetně projednání náhrady škody a nemajetkové újmy.

Nové odškodnění

Soudce Jiří Zach výtkám odvolacího soudu částečně vyhověl. Několika pozůstalým přiznal majetkovou škodu v řádu desetitisíců korun. Peníze mají mimo jiné pokrýt náklady, které měli pozůstalí s pohřby svých blízkých a které odmítla uhradit pojišťovna.

Jak u soudu zaznělo, pojišťovna vyplatila pozůstalým jen polovinu nákladů na pohřeb. Zdůvodnila to tím, že jedna z obětí neměla zapnutý bezpečnostní pás.

Manželce oběti přiznal soud navíc nemajetkovou újmu 200 tisíc korun. Od pojišťovny žena za smrt svých blízkých obdržela 1,3 milionu korun. Podle soudce to ale není přiměřená částka, proto odškodnění zvýšil. S ostatními finančními požadavky odkázal soudce pozůstalé znovu k civilnímu soudu.

Pozůstalí po obětech dopravní nehody požadovali v předchozím jednání asi dvacetimilionovou náhradu. Ve středu zmocněnkyně poškozených Klára Kořínková ponechala výši odškodnění na úvaze soudu. V případě manželky a matky obětí ale hovořila o předpokládaném rozmezí dva až tři miliony korun.

Weissovi hrozilo až šest let vězení

Nehoda se stala 16. září 2016 na Pelhřimovsku. Weiss jel ve voze Jaguar od Rynárce po silnici třetí třídy směrem k obci Houserovka. Při projíždění zatáčkou nezvládl řízení a pravými koly se dostal vpravo mimo silnici. Pak přejel do protisměru, kde se čelně střetl s protijedoucím osobním autem Ford Focus.

Pětapadesátiletý řidič zemřel na místě, jeho pětadvacetiletá dcera cestující na zadním sedadle, která nebyla připoutaná, podlehla těžkému zranění o dva dny později v nemocnici. Těžce zraněna byla i devětačtyřicetiletá řidičova manželka na předním sedadle.

Obžaloba vinila Weisse ze způsobení smrti a těžké újmy na zdraví z nedbalosti, hrozilo mu až šestileté vězení. Státní zástupce Karel Váňa pro něj požadoval trest na spodní hranici se čtyřletou podmínkou, zákaz řízení rovněž na čtyři roky, peněžitý trest i náhradu škody pozůstalým.