Senioři z Náměště mají knihovny plné a občas si i zarecitují

8. říjen 2015
Rozhlasové čtení v Domově pro seniory v Náměšti

Český rozhlas region vyrazil už podruhé na návštěvu Domova pro seniory v Náměšti nad Oslavou. Moderátorka Petra Emmerová a redaktor Milan Kopecký opět usedli před klienty domova a předčítali jim. Tentokrát sáhli po fejetonech Rudolf Křesťana a povídkách Zdeňka Svěráka.

Naši kolegové usedli před třicítku seniorů. Mnozí z nich už mají velké problémy se zrakem a tak bylo naše předčítání příjemnou vzpomínkou na časy strávené nad knihami. „Dokud jsem mohl víc číst, tak jsem četl všechno,“ svěřil se Eduard Pokorný. Kdo ale jen trochu může, čte. „Hodně a pořád čtu. Prostě postupně, co mně přišlo do ruky, to jsem četla. Káju Maříka, Skleněný vrch, teď většinou cestopisný nebo dobrodružný,“ říká velká čtenářka Marie Fraňková. Teď už prý čte i červenou knihovnu, u které nemusí moc přemýšlet.

Náměšťský domov pro seniory má takzvanou otevřenou knihovnu. Na chodbách jsou volně přístupné skříňky s knihami a každý si kdykoli může knihu půjčit a kdykoli ji pak vrátit. „Když jsme zaváděli tento systém, tak nás upozorňovali, že se nám budou knihy ztrácet. Opak je pravdou! Naše knihovny přetékají, knih nám spíš přibývá,“ říká ředitelka domova Věra Bařinová.

Další možností, jak dostat četbu i ke čtenáři se špatným zrakem, je audiokniha. Domov pro seniory si je půjčuje v třebíčské knihovně. Papírová kniha je ale stále nejoblíbenější. „Všechno, co v knihovně je, jsem se snažila přečíst,“ říká Marie Pokorná. Prozradila, že na stolku vedle její postele vždy leží kniha nebo časopis. Roman Cincio chtěl kdysi studovat umění. Teď si to alespoň vynahrazuje knihami o malířích. Má ale rád i poezii. Teď na školní léta vzpomíná s Petrem Bezručem.

Ať čtou senioři Káju Maříka, Vlastu Javořickou, cestopisy nebo básně, čtou. A to je hlavní.