Sekačky a křovinořezy ukládáme k zimnímu spánku. Na co nezapomenout?

26. listopad 2022

Ještě možná naposledy posečete trávník a sekačkou seberete spadané listí, křovinořezem zlikvidujete nálety, motorovou pilou pokrátíte poslední metry dřeva na zimu a začnete tyto zahadní pomocníky ukládat k zimnímu spánku.

Zimní období je doba, kdy servisy zahradní techniky nejsou přetížené tak jako v sezóně, a tak je na opravy dost času. I ceny jsou příznivější, včetně náhradních dílů. A to se vyplatí!

„Nejdříve zkontrolujeme sekačku, jestli je v pořádku. Pokud vibruje, možná její nůž narazil do kamene nebo starého pařezu. V tomto případě je nutná návštěva servisu, naostření a vyvážení nože. Pokud vibrace nezmizí, může být poškozená hřídel od motoru. U některých typů jde srovnat,“ radí Michal Zbráš, servisní technik a prodejce zahradní techniky v Plzni na Roudné.

Důležité je nenechávat v zahradních pomocnících přes zimu nejpoužívanější benzin Natural 95. Biosložka v něm obsažená dokáže poškodit membrány v karburátorech, hadičky a  celou palivovou soustavu od nádrže (maz na stěnách) až po korozi spalovacího prostoru motoru.

Ještě než benzin vyjedete nebo odsajete, nechte sekačku prohřát a vyměňte olej. V oleji jsou směsi z nespáleného paliva a může zde také docházet ke korozi. Zkontrolujte filtr vzduchu – jednorázový papírový podle znečištění vyměňte za nový, molitanový profoukněte a vyperte ve vodě se saponátem. Měl by být suchý, než ho dáte do sekačky.

Sekačku omyjte vodou se saponátem. Tam, kde ulpěla tráva pomůže kartáč a hadr. Nechte oschnout, případně opravte vady poškozeného laku. Nezapomeňte dotáhnout všechny šrouby, které drží motor a také karburátor. Uvolněný šroub u něj dokáže zničit závit v motoru.

motorová pila

Křovinořezy a motorové pily

To samé platí u křovinořezů a vyžínačů.  Kontrolujeme řezné nástroje. Můžeme je hned nechat naostřit a vyvážit. U řetězových motorových pil také musíme vyjet nebo odsát palivo a vyčistit filtry. Před tímto úkonem je  důležitá  olejová  nádržka  na mazání řezné lišty a řetězu.

Pokud používáte tzv. bioolej, buď  ho při řezání spotřebujte,nebo odsajte. Pak ho nahraďte vhodným minerálním a pilu pořádně projeďte, aby se minerální olej dostal všude. Pokud v pile necháte bioolej (většinou je na bázi  řepky), v době její nečinnosti zmedovatí a zhrudkovatí. Může ucpat olejové čerpadlo. Ne vždy se ho potom podaří zprovoznit. Navíc při zprovoznění může dojít k poškození řezací části, přetržení řetězu a je to nebezpečné pro obsluhu.

„Lišta u řetězové pily vydrží zhruba 3–4 řetězy. Pokud už používáte čtvrtý nebo pátý, lištu zkontroluje. Jestli nemá výtluky, vyjeté  drážky, je v pořádku rotopka a volně se točí. Ostré hrany začistěte pilníkem, aby nedošlo k poškození řetězu a jeho možnému přetržení. Případně dejte novou,“ radí odborník.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...