Sedm desítek našich památek se letos dočká opravy

13. březen 2012
Zprávy

Na jejich obnovu poputuje z krajské kasy 13 milionů korun - tedy stejná částka jako v loňském roce. Nejčastěji žádala o peníze církev nebo náboženské společnosti. Tři desítky žádostí putovaly od obcí, dvacet od běžných obyvatel.

Maximální výše dotace poskytovaná na obnovu kulturních památek je letos 350 000 korun. Krajské peníze pomohou např. zámku v Novém Rychnově nebo Budišově či hradu v Ledči nad Sázavou. Tradičně největší dotace putují na záchranu sakrálních památek a židovských hřbitovů. „Se svou žádostí o finanční pomoc uspěla opakovaně Židovská obec v Praze a v Brně, která se chystá k různě rozsáhlým opravám židovských hřbitovů. Vedle již pokračujících obnov kostelů z předešlých let začnou práce i na nových objektech, opravy se dočká např. kostel v Přísece, v Růžené nebo Husův sbor v Havlíčkově Brodě,“ uvedl Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury. Vlastníci památek letos podali celkem 113 žádostí o dotaci. Pouze dvě z nich byly žadatelem stáhnuty nebo vyřazeny kvůli formálním nedostatkům.


Kraj Vysočina pomáhá pravidelně našim pomátkám už devět let. Do loňského roku byla proinvestována celková částka téměř 412 milionů korun. Vlastníci vložili do oprav památek 216,5 milionů korun, obce se podílely částkou přes 66 milionů korun a Kraj Vysočina poskytl dotace v celkové výši 129 milionu korun.


V Kraji Vysočina se nachází přes 3 000 nemovitých kulturních památek zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Jen v posledním roce se seznam kulturních památek v regionu rozrostl o dalších 11 objektů. O přidělení dotace konkrétním žadatelům rozhodnou koncem března krajští zastupitelé.

autor: ost
Spustit audio