Sdílená kola v Třebíči využívá stále více obyvatel, zájem roste dokonce i v zimních měsících
Zájem o sdílená kola neustále roste. Například v Třebíči si některý z devadesáti bicyklů v ulicích půjčilo za necelé dva roky skoro sedmdesát tisíc lidí. A nejezdí se zdaleka jen v letním a slunečním počasí.
„Paradoxní a pro nás příjemné je, že rapidně roste počet uživatelů sdílených kol i v zimních měsících. Jsou tam nárůsty 15 až 30 procent, počet uživatelů a výpůjček stále roste,“ uvádí starosta Třebíče Pavel Pacal z hnutí Pro Třebíč.
Ve městě mají lidé k dispozici osmdesát mechanických bicyklů a deset elektrokol. Od dubna 2023 je využilo na 68 tisíc zájemců.
Na jaře končí městu smlouva se společností Next Bike, která celý systém provozuje. Třebíč proto vypisuje výběrové řízení na nového dodavatele. Počet kol by ale i potom měl zůstat stejný.
„Podmínky využívání zůstávají také stejné – prvních patnáct minut na mechanickém kole mají občané zdarma, jsou hrazené městem Třebíč, poté za každou půlhodinu 25 korun. Kdo používá elektrokola, tak má rovnou sazbu 1,5 koruny na jednu minutu,“ doplňuje starosta.
Stejnou veřejnou soutěž nyní vypisuje i Jihlava. Ta chce ale počet kol ještě rozšířit, mimo jiné o ta elektrická, která dosud v krajském městě chyběla.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vládní poslanci předložili změnu lex Babiš. Ruší plošný zákaz dotací pro firmy člena vlády
-
Nejsou potřeba, odmítl Nacher po sérii otázek pojistky proti náhlým změnám nového zákona o ČRo a ČT
-
Zůnovo ministerstvo chce snížit maximální počet vojáků na misích východního křídla NATO o pětinu
-
Peking znervózňuje vztah Kima a Putina. Čínský prezident se v KLDR pokoušel ‚vrátit do rovnice‘