Sběr starého papíru. Některé školy u něj zůstaly a vydělávají si tím na pomůcky

11. říjen 2019 05:00

Sběr starého papíru byla dříve samozřejmost, dokonce existovala soutěž mezi školami, třídami i jednotlivými žáky.

Dnes takové nařízení neexistuje, i když jak říká oslovený odborník, sběr je pro potřeby průmyslu dobrý.

V Polné školáci starý papír do místní sběrny stále nosí. Potvrzuje to i pracovnice výkupny Jitka Rychnovská: „Za čtvrtletí 2019 se vybralo 4 – 5 tun papíru pro Polenskou školu.“

Peníze na pomůcky

Jak doplňuje učitel Martin Lexa, polenská škola má se svými žáky dohodu, že každý z nich přinese za pololetí minimálně deset kilogramů vytříděného starého papíru. „Jednak se snažíme děti takto vést k třídění odpadu a jeho dalšímu využívání. Máme z toho také finanční zisk. A právě tady ty peníze používám pro pomůcky do výtvarné výchovy.“

ZŠ Kollárova Jihlava

Peníze ze sběru starého papíru na nákup pomůcek používaly také v základní škole Kollárova v Jihlavě. Před třemi lety ale od sběru starého papíru podle ředitele Tomáše Zemana ustoupili. „Domnívám se, že i v rámci rodin dneska třídění papíru a dalších druhotných surovin probíhá formou odevzdávání do veřejných kontejnerů. Takže rádi bychom se tomuhle trendu rádi nejenom přizpůsobili, ale hlavně naučili děti, že třídění odpadu je naprosto běžnou záležitostí denního života a existují na to formy, kde mohou tuto činnost dělat i bez sběru.“

Nařízení neexistuje

Výběr starého papíru školám nikdo nenařizuje, rozhodují si o tom výlučně samy. Podle Miloše Lešikara z Asociace českého papírenského průmyslu má ale sběr starého papíru na školách svůj smysl i dnes. „Shromažďování papíru v odpadových modrých nádobách je až ten poslední způsob, kterým by se měl sbírat, protože tam se smísí všechny možné druhy papíru a jedná se o papír, který je potřeba přetřiďovat.“

Cena za kilogram vytříděného papíru se pohybuje mezi 50 a 80 haléři. Podle údajů Asociace papírenského průmyslu se v Česku za rok sebere přes milion tun sběrového papíru. Tuzemské firmy jsou z toho schopné zpracovat necelou čtvrtinu.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio