S hlínou se musíte sžít, dostat do ní „lidský sádýlko“, říká Václav Černoch

Hostem pondělního Tandemu byl výtvarník, keramik a pedagog Václav Černoch. Kdo za uplynulých čtyřicet let chodil v Havlíčkově Brodě „do výtvarky“, minul jeho hodiny jen zázrakem. Václav Černoch totiž za svou pedagogickou kariéru vychoval hned několik výtvarných talentů.

„Když jsem jako student výtvarného oboru přišel do hrnčířské dílny, kam jsem šel pro hlínu, zamiloval jsem se na první pohled. Byl jsem ochotný několikrát dílnu zamést, abych si pak mohl sednout za hrnčířský kruh. Hrnčířský kruh, to je droga,“ vrací se na začátek své kariéry Václav Černoch.

Co je na hrnčířském řemesle nejobtížnější?
„Člověk se musí spojit s tím materiálem, sžít se s hlínou, dostat do ní to lidský sádýlko, jak říkali už staří keramici. To je jak s těstem na knedlíky, s tím to taky musíte umět,“ říká havlíčkobrodský keramik.

Keramické výrobky, to nejsou dnes jen hrníčky, které si koupíme na trhu. Václav Černoch zmiňuje také dekorativní keramiku, ve které se kombinuje hlína např. se sklem nebo dřevem.
„Koule je dokonalý tvar, a naučit se vyrobit např. džbánek na pivo, který je dole také hezky kulatý, to zabere někdy i tři roky tréninku,“ popisuje náročnost řemesla Václav Černoch.

Sám se na své výrobky podepisuje iniciálou „č“, a např. džbánků na pivo vytvořil víc jak tisíc. Možná, že nějaký máte doma, podívejte se.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.