Risotto s pikantní klobásou chorizo

Pro dnešní dobrotu budeme potřebovat kulatozrnnou rýži, hodně kozího sýra, vývaru a vína, a také pikantní klobásu chorizo.

Všechno dohromady nám to dá italské risotto, jak ho vaří třebíčský výtvarník, muzikant a vyhlášený příležitostný kuchař Pavel Hlaváč.

1-2 cibule

450 g rýže arborio

150 g choriza

100 parmazánu nebo sýra peccorino

olivový olej

lžíce másla

150 ml bílého vína

„Potřebujeme hlubokou pánev. Dáš trochu olivového oleje a trochu másla, na to přijde cibulka na jemno nakrájená. Až je trochu zesklovatělá, tak do toho vrazíš kulatozrnnou rýži arborio. Chvilku restuješ, pak do toho naliješ bílé víno, asi tak deci a až se víno trošku odpaří, musíš mít připravený vývar, ale hodně, klidně i litr a půl. Naliješ tam sběračku a mícháš a mícháš. Rýže postupem doby nasaje ten vývar, takže po chvilkách přidáváš ten vývar,“ radí muzikant podobně jako Magdalena Dobromila Rettigová.

Rýže postupně nabývá na objemu, až nastane chvíle, kdy se mohou do risotta přidat i další ingredience: „Někdo tam dává nakrájené chorizo, já k tomu dávám ještě kozí sýr, pak do toho nastrouháš parmazán nebo peccorino, což je ovčí parmazán. Rizoto potom dostane kašovitou konzistenci, ale Italové to dělají al dente, já to mám radši měkčí. Nakonec to dáš na talíř, posypeš ještě podle chuti parmazánem a je to hotový,“ usmívá se bohémský kuchař.

Zní to opravdu skvěle, jediné, s čím se musí každý kuchař italského risotta smířit, je fakt, že se skutečně celou dobu míchá a míchá. Za výsledek vám ale každý poděkuje.