Rekvalifikace jsou i pro lidi se základním vzděláním

02489294.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02489294.jpeg

Kdo chce změnit povolání, má teď naprosto ideální příležitost. Než přijde další krize, tak budou firmy nabírat nové pracovníky. S Pavlem Veselým jsme mluvili v Poradně Českého rozhlasu Vysočina i o tom, jaké vzdělání chybí na současném pracovním trhu lidem nad 50 let.

„Nejen lidem ve vyšším věku, ale obecně všichni uchazeči potřebují základní kompetence, jako jsou jazyky, počítače a k tomu něco dalšího, odborného, co by mohli uplatnit na trhu práce,“ říká host.

Při změně zaměstnání zvažte plusy a mínusy

Jednak je důležité zvážit, aby se člověk nepustil do něčeho, co nezvládne. Za další je potřeba se podívat na trh práce a zvážit, jaké jsou možnosti. Existují dvě soustavy, a to sice povolání a kvalifikací. Člověk v nich najde požadavky na kvalifikaci, zdravotní požadavky, osobnostní kompetence a tak dále na danou konkrétní pozici, o kterou se zajímá.

Do rekvalifikací mohou nastupovat i lidé se základním vzděláním

„Rekvalifikace jsou právě proto, aby lidé, kteří nemají žádné nebo jen minimální vzdělání, tak aby si rozšířili svoje kompetence a mohli se na trhu práce uplatnit. Kdo má základní vzdělání, má problém s hledáním práce, tak bych mu vřele doporučil udělat si nějakou rekvalifikaci,“ radí host.

Nenechte se odradit

Hledání zaměstnání a zároveň neustále odmítání dokáže především u starších lidí značně podlomit sebevědomí. Nepodléhejte skepsi a neberte odmítání jako normu. Naopak se zkuste namotivovat tím, že ještě všem ukážete, že na to máte.