Ramona Haubold maluje stará auta a opravuje tvrz v Myslůvce
Někteří lidé dokážou zcela změnit svůj život až ve zralém věku. Podařilo se to i Ramoně Haubold, výtvarnici s německo-italskými kořeny.
Shodou mnoha náhod zakotvila u nás v Čechách, v malé vesničce Myslůvka na Jihlavsku. Pomalu opravuje velmi starý dům a maluje obrazy.
Ramona Haubold se narodila v roce 1970 v Německu. „Otec je z Německa, maminka je z Pompejí,“ dodává výtvarnice. Sama o sobě říká, že je internacionální. Srdcem je ale asi nejblíž k matčině rodišti, Itálii. Do Čech ji přivedl český kamarád, se kterým žila dva roky ve Španělsku. Když si její přítel koupil dům v Dyjičce, šla do Čech s ním, a po třech letech si koupila starou tvrz v Myslůvce.
Strýc Jürgen se přátelil se známým motocyklovým závodníkem Giacomem Agostinim
Výtvarné nadání v sobě našla poměrně nedávno. Obrovskou podporu našla opět v příteli Miroslavovi. „Jeho nejlepší kamarád pracuje v muzeu v Praze. On viděl mé kresby a říkal, že musím dělat jen to,“ říká Ramona. Poslechla, a od té doby maluje a maluje. Na jejích obrazech, které jsou velmi realistické, se často objevují stará auta a motocykly. „Babička mi nechala stará fotoalba, a tam jsem všechno viděla,“ vzpomíná. Její strýc Jürgen byl motocyklový závodník, který se dokonce osobně znal s Giacomem Agostinim, závodníkem s patnácti tituly mistra světa. Ostatně, před několika lety se s ním opět setkala i Ramona.
Výtvarnice se musela naučit zdít a betonovat
Ramona Haubold si ze staré tvrze v Myslůvce postupně buduje místo k životu i práci. Vnitřní prostor obytné budovy je otevřený se spoustou relaxačních koutků, kuchyní v italském stylu, vanou uprostřed, a samozřejmě ateliérem. Říká o sobě, že je workoholik. Kromě těch nejodbornějších prací, jako je třeba rozvod vody, sama i opravuje a buduje. „Omítám, betonuji, je to potřeba,“ vysvětluje.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.