Ramona Haubold maluje stará auta a opravuje tvrz v Myslůvce

Někteří lidé dokážou zcela změnit svůj život až ve zralém věku. Podařilo se to i Ramoně Haubold, výtvarnici s německo-italskými kořeny.

Shodou mnoha náhod zakotvila u nás v Čechách, v malé vesničce Myslůvka na Jihlavsku. Pomalu opravuje velmi starý dům a maluje obrazy.

Ramona Haubold se narodila v roce 1970 v Německu. „Otec je z Německa, maminka je z Pompejí,“ dodává výtvarnice. Sama o sobě říká, že je internacionální. Srdcem je ale asi nejblíž k matčině rodišti, Itálii. Do Čech ji přivedl český kamarád, se kterým žila dva roky ve Španělsku. Když si její přítel koupil dům v Dyjičce, šla do Čech s ním, a po třech letech si koupila starou tvrz v Myslůvce.

Strýc Jürgen se přátelil se známým motocyklovým závodníkem Giacomem Agostinim

Výtvarné nadání v sobě našla poměrně nedávno. Obrovskou podporu našla opět v příteli Miroslavovi. „Jeho nejlepší kamarád pracuje v muzeu v Praze. On viděl mé kresby a říkal, že musím dělat jen to,“ říká Ramona. Poslechla, a od té doby maluje a maluje. Na jejích obrazech, které jsou velmi realistické, se často objevují stará auta a motocykly. „Babička mi nechala stará fotoalba, a tam jsem všechno viděla,“ vzpomíná. Její strýc Jürgen byl motocyklový závodník, který se dokonce osobně znal s Giacomem Agostinim, závodníkem s patnácti tituly mistra světa. Ostatně, před několika lety se s ním opět setkala i Ramona.

Výtvarnice se musela naučit zdít a betonovat

Ramona Haubold si ze staré tvrze v Myslůvce postupně buduje místo k životu i práci. Vnitřní prostor obytné budovy je otevřený se spoustou relaxačních koutků, kuchyní v italském stylu, vanou uprostřed, a samozřejmě ateliérem. Říká o sobě, že je workoholik. Kromě těch nejodbornějších prací, jako je třeba rozvod vody, sama i opravuje a buduje. „Omítám, betonuji, je to potřeba,“ vysvětluje.

Spustit audio