Radosti a starosti vojáka jsou radostmi a starostmi vojenského kaplana

Jakub Holík
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jakub Holík

Jakub Holík je farářem v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Sympatický kněz dříve zastával funkci vojenského kaplana a byl také na misi v Bosně.

Doba Vánoc je dobou zamyšlení, dobou prožívání tajemného biblického příběhu. Zároveň se ale Vánoce staly svátkem komerce, nakupování a utrácení, kde není daleko k agresi a hněvu.

„V Písmu svatém mám napsáno: Ať slunce nezapadá nad tvým hněvem. S tím hněvem, s tím se počítá, člověk to ale musí řešit. Ideálně, když máte někoho, s kým o tom můžete mluvit, kdo vám to pomůže překonat,“ řekl třebíčský farář Jakub Holík.

Právě hněv a agrese se v dnešní společnosti projevuje častěji než kdykoli před tím. „Cesty k víře jsou skutečně individuální. Patří do toho také smíření, odpuštění a někteří lidé právě skrze toto hledají víru.“

Vojenský kaplan

Jakub Holík byl kromě své kněžské služby na farách také ve službách armády jako vojenský kaplan. „To bylo v Praze při konferenci, byl tak Tomáš Holub, dnešní biskup v Plzni a on se mě ptal, jestli bych nechtěl působit také v armádě. Bavili jsme se o dvou letech, nakonec z toho bylo roků šest,“ usmál se.

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.