První zapalovač našel na smetišti v Sudetech. Dnes si je vyměňuje na mezinárodních burzách

8. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miloslav Jan Šnek

Zapalovač, pro mnohé věc denní potřeby, může mít velikou cenu. Obzvláště, pokud se jedná o cenný méně častý druh.

Takto přemýšlí sběratel Miloslav Jan Šnek, který zapalovačům obětoval značnou část svého života. „První jsem našel na smeťáku, v Sudetech. Bylo to v roce 1947 ve Šluknovském výběžku.“ Tehdy se chtěl ještě věnovat cibulovým hodinkám. „Kamarád sbíral zapalovače, já hodinky, pak jsme si to vyměnili.“

Bezmála 26 tisíc kusů

Pan Miloslav je zapsaný v knize rekordů, jeho sbírka je největší minimálně v České republice. „Mám jich kolem 26 tisíc,“ řekl skromně s tím, že se každou chvíli množství mění. „Lidé mi posílají zapalovače poštou, nechtějí za to žádné peníze. Byl jsem v Pelhřimově kvůli knize rekordů, tam jsem také nějaké získal.“

Mezinárodní burzy

Sbírat zapalovače v takových rozměrech ale znamená komunikovat se zahraničními sběrateli a rozhazovat pomyslné sítě mimo území České republiky.

„Ve Frankfurtu v Německu bývají velké burzy. Tam jsem se seznámil s nějakými sběrateli ze Švýcar, Francie, Německa. Jsou stejně zapálení jako já,“ dodal s úsměvem.

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

autor: Hela Dvořáková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.