První předvánoční trhy, výstava betlémů nebo zabijačkové hody - vybírejte z našich tipů na víkend na Vysočině

24. listopad 2023

První předvánoční akce, zabijačkové hody i koncerty si o víkendu můžete užít na Vysočině. Vybírejte z našich tipů na volný čas.

PÁTEK

Advent ještě nezačal, ale vánoční atmosféru můžeme prožít už od tohoto víkendu v Kamenici nad Lipou. Vždy o Vánocích staví pan Bohumil Biňovec ve své garáži betlém, a zve veřejnost k zastavení, pousmání i poučení. Letos bude přístupný od 24. listopadu 2023 do 1. ledna 2024, vždy od pátku do neděle.

Komentovaná procházka Hledání ztraceného času Jihlavy začíná od Brány Matky Boží v pátek v 15:00 hodin. Víte, kudy jezdívala jihlavská tramvaj? Znáte minulost slavných vil Louise Seidnera a Richarda Pokorného? Jakou funkci plnil župní legionářský dům? Za jakých okolností byla vybudována sokolovna? To a mnohé další se dozvíte na prohlídce po místech, která proměnil čas.

Muzejní noc připravují v pátek v Muzeu Vysočiny Třebíč. Na co se můžete těšit? Připomenout si rekonstrukci zámeckého areálu a muzejních expozic. Budou volně přístupné muzejní expozice a Cesty časem v Předzámčí, chystají se komentované prohlídky expozice Valdštejnové na Třebíči, prohlídky trpasličí galerie a krypty baziliky, přednášky muzejních odborníků, promítání fotografií a filmů z rekonstrukce, aktivity pro děti (tvořivé dílny, muzejní hra). Otevřená bude výstava fotografií Michaela Dusa v galerii Tympanon. V 19:00 a 20:00 hudební půlhodinky v bazilice sv. Prokopa a na závěr ve 21:00 hodin koncert L. P. – LockDown Project.

SOBOTA

Přijďte si v sobotu 25. listopadu v 9.00 popovídat se sousedy z Přibyslavi a okolí a zasadit si u toho dub nebo keř. Přibyslavský spolek Opuka zve na společné sázení zeleně kolem křížové cesty mezi Uhrami a Dvorkem nad Přibyslaví. Vezměte si s sebou rýč a kladivo nebo palici, teplé občerstvení po celý den je zajištěno.

Na zabíjačkové hody zvou v Řeznickém muzeu Náměšti nad Oslavou. V sobotu od 9.00 do 16.00 hodin bude otevřeno pro veřejnost, ve dvoře masné výroby budou k vidění nejen vepřové půlky, rozbourané jednotlivé díly, ale také dobové nástroje typické pro tradiční zabíjačku. V krytém posezení si můžete pochutnat na vepřovém mozečku s čerstvým chlebem, prdelačce, opečeném jelítku nebo jitrničce.

Prodejní výstava v Daňkovicích

Adventní trhy s týdenním předstihem můžete navštívit v Panském dvoře v Telči. Od 9-00 – 17:00 hodin se můžete těšit na občerstvení, teplé i studené nápoje, trdelník, dobrou kávu, studnické perníčky, stánky s vánočním zbožím a dekoracemi. Přijďte se naladit na vánoční atmosféru.

Kateřinský jarmark pořádají na čerstvě zrekonstruovaném a nově otevřeném zámku v Červené Řečici. 9:30 - 15:30 se koná prodejní trh na svátek svaté Kateřiny a bude neobyčejný, plný řemeslných a rukodělných výrobků a některých regionálních výpěstků. Dobrá a přátelská atmosféra je zaručena.

V Třebíči si přijdou na své milovníci vinylových desek a cédéček. Předvánoční prodejní burza, kde budou k mání původní i nová vydání, vystaví sběratelé a prodejci z ČR. Najdete ji v hostinci Podlipný naproti vlakové stanici Třebíč, otevřeno mezi 10. a 14. hodinou.

Vymazlená kavárna v Havlíčkově Brodě zve na tradiční Vánoční jarmark do prostor kavárny. Spousta tvůrců přiveze své výrobky a kavárna nabídne dobroty. Letos bude jarmark dvoudenní. Každý den se představí většinou jiní tvůrci.

Sobotní výtvarná dílna v Domě Gustava Mahlera pro děti mezi 6. a 12. rokem bude otevřena v sobotu odpoledne ve 13:00 – 17:00 hodin. Zabývat se bude lidskou figuru a jejím vztahem k okolí. Pomocí asambláže, modelování a práce se světlem děti prozkoumají matérii obrazů Petra Šaba a nahlédnou do jeho světa zprostředkovaných událostí, vjemů a zážitků. Výstupem výtvarné dílny bude mnohotvárný výtvarný experiment.

V Sokolovně v Počátkách se od půl třetí odpoledne koná předvánoční akce pro děti i celé rodiny. Vánoční tvořivé dílničky pro děti a dětské divadélko Sandry Riedlové s představením Zimní pohádka. Tvořit je možno do 17 hodin, vstupné je dobrovolné.

Vánoční prodejní výstavu například pořádají na zámku v Polné. Program startuje v sobotu v devět ráno a během dne vystoupí děti ze ZUŠky, i z mateřské a základní školy a zahraje kapela Novodvoranka.

ČRO Vysočina pořádá koncert kapely Vysočinky v čele s Tomášem Vodrážkou. Začíná v sobotu ve tři odpoledne v KD Ostrov v Havlíčkově Brodě. Celý výtěžek ze vstupného bude věnován do sbírky Světluška nadačního fondu ČRo, která pomáhá nevidomým a slabozrakým v celé zemi.

Michal je Pajdulák je název pořadu pro děti s Michalem Nesvadbou z Kouzelné školky. V 15:00 hodin začíná v jihlavském Dělňáku a děti čeká vyprávění o těle - od hlavy až k patě a naopak. Nohy dáme na ramena, budeme si držet palce, aby nám nespadl kámen ze srdce, třeba rovnou na nohu! Po celou dobu jsou děti v blízkém kontaktu s Michalem, hrají si s ním a předvádí se! Představení plné překvapení a legrace, malých a velkých loutek a kostýmů.

Skauti v Kamenici nad Lipou zvou na Snow Film Fest, kde se budou promítat filmy s dobrodružnou tematikou o cestování po celé zeměkouli. Promítání je rozděleno na dvě části.

Snow film fest v Kamenici nad Lipou

1. BLOK PROMÍTÁNÍ – 15:30 – 17:30
-> LALODGE

-> SPEEDUP: HIMÁLAJSKÝ PŘÍBĚH

-> 4000: promítání a živé vyprávění o výstupech nad 4000 metrů

-> LAPLAND EXPLORER

2. BLOK PROMÍTÁNÍ – 20:00 – 22:00 (23:00)
-> SALAŠ: GRUZÍNSKÝ FREERIDE

-> WAVY: PLAVBA MÉHO ŽIVOTA

-> MATTERHORN LVÍ CESTOU: promítání a živé vyprávění o výstupu

-> LUŽBA: DUŠE SIBIŘE

-> OSAMĚNÍ (bonusový film pro ty, co ještě nebudou chtít jít domů)

Další sportovně a dobrodružně laděnou akcí je VHT Fest - Večer plný sportu, dobrodružství a zajímavého povídání v kině Počátky. Od 18:00 hodin koná přednáška Tomáše Pavlíčka nazvaná „Nervy ze železa, pevná vůle a odhodlání“ o tom, jaká byla cesta k získání titulu IRONMAN ve Frankfurtu. Další hosté jsou Monika Talábová, Dagmar Škorpíková, Petr a Zdeněk Zadákovi a Jirka Poláček s přednáškou Grossglokner trochu jinak aneb ULTRA TRAILový závod. Nepál 23, to je Tomáš Třebícký, Pavel Komín a „Zahradník“ – film Expedice vedoucí přes tři sedla v oblasti Mount Everestu. A Jirka Melecha s přednáškou Potřetí a třetí o Canicrossovém závodě TROPHÉE DES MONTAGNES. Nakonec i Beskydská sedmička – přednáška a dokument „Beskydská sedmička: 95 kilometrů, které ti změní život“.

Spisovatel Michal Viewegh přijede v sobotu v podvečer do Přibyslavi. Autorské čtení, beseda a autogramiáda se koná v zasedacím sále radnice od 18:00 hodin.

Klub PRO I OKO Náměšť nad Oslavou pořádá přednášku nazvanou A. V. Frič mezi indiány - o životě českého dobrodruha a projektu Checomacoco. Sdružení Checomacoco pomáhá indiánskému kmeni Čamakoko v jihoamerickém Gran Chaku v Paraguayi, kde donedávna žila stoletá indiánská dcera legendárního cestovatele a kaktusáře A. V. Friče (1882–1944). Někdejší nomádi dnes musejí žít ve stálých vesnicích a hledat nový způsob obživy v zemědělství. Podpora z České republiky jim umožnila založit vlastní chov dobytka a začít důstojný život v nových podmínkách. O Fričových paraguayských potomcích a o výsledcích dvacetileté česko-indiánské spolupráce budou vypravovat a promítat fotografie Fričovi potomci čeští – vnuk Pavel s manželkou Yvonnou.

Nostalgický návrat do minulosti můžete prožít Music Clubu Titanic v Třebíči. Pod názvem ZNOVU VE „VĚKU“ se v sobotu večer od 21:00 hodin můžete přenést pomocí retro pravé a nefalšované diskotéky s hity od 70. let s DJ a „dobovými drinky a dekoracemi“ do doby svého mládí.

Koncert kapely Turbo pořádají hasiči v Měříně. Svoje největší hity zahraje kapela tuto sobotu v Sokolovně v Měříně od půl osmé večer.

Loutkové divadlo v Humpolci

Další známé jméno české populární hudby je skupina Monkey Business, ve které hrají a zpívají známé tváře - Ondřej Brousek, Tereza Černochová nebo Matěj Ruppert. V sobotu v 8 večer to rozjedou v DIODu v Jihlavě.

TJ Sokol Kejžlice zve na tradiční Kateřinskou zábavu, která se uskuteční v sále kejžlického kulturního domu. K tanci a poslechu zahraje kapela Impuls, začíná se ve 20.00 hodin.

NEDĚLE

Adventní tvoření pro děti, rodiče i prarodiče můžete navštívit v neděli od 14:00 do 17:00 hodin v klubovně TJ Sokol Třebíč v Židech – Leopolda Pokorného 20. Můžete si nazdobit perníčky nebo vyrobit vánoční dekorace a přáníčka za použití různých technik i materiálů. Veškerý materiál bude připraven. Vánoční atmosféru navodí i ochutnávka cukroví a vánoční punč.

Na dětskou diskotéku můžete vzít svoje nejmenší ratolesti do Sokolovny ve Žďáře nad Sázavou. S dětmi budou tančit maskoti z Tlapokvé patroly, Králíček Bing i Mimoň, čeká je pohádkové dobrodružství, sladkosti, malování na obličej a focení s postavičkami. Sál se otevírá ve 14:30 a o půl hodiny později začne samotný program.

Předvánoční naladění v Počátkách

Podobně laděná je další pozvánka do Městského kulturního střediska Beseda v Moravských Budějovicích, kam pozvali na nedělní odpoledne břichomluvce Zdeňka Polacha s pořadem Matýsek a jeho kamarádi. Kdo přinese namalovaný obrázek Matýska na čtvrtce dostane zdarma plakát s věnováním a vyfotí se s Matýskem! Začíná se v 16:00 hodin.

V Počátkách připravili Předvánoční naladění a zvou na koncert s hosty ze západní polokoule - konkrétně smyčcový kvartet z Kanady, vystoupí také pěvecký sbor Cantare z Třeště. (plakát)

Koncert Jiřího Pavlici & Hradišťanu pořádají v Třebíči. Milovníci moravské cimbálky, lidových melodií a hudebního mistrovství kapely Hradišťan mohou přijít na 19. hodinu do divadla Pasáž.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka