Průrvy v Čertových hradech u Dvora Králové nad Labem vedou snad opravdu až do pekla

27. červen 2022

Čertovy hrady jsou přírodní památkou, která láká malé i velké objevitele. Kromě proslulé Čertovy brány nabízejí plno dalších schovávaček, zajímavých průhledů a skulin. Spatřit v nich můžete i lidské a zvířecí obličeje. Čertovy hrady najdete čtyři kilometry jihozápadně od Dvora Králové nad Labem.

Mírné, asi kilometr dlouhé stoupání od parkoviště, kde je i odpočinkové místo a informační zastavení na Cestě kamene, odmění výletníka pohledem na kamenná seskupení domečků, soch a skrýší, které volají po probádání.

Děti pak snadno uvěří, že prolézačky postavili čerti a že po průchodu Čertovou bránou se klidně mohou ocitnout i v pekle. S chutí se také pustí i do hledání dalších tajemných útvarů, které vytvořila příroda.

Návštěvník se pohybuje v lesní lokalitě, o kterou se starají Městské lesy Dvůr Králové nad Labem, přírodní památku spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Unikátní lokalita byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1949. Chráněné území geologického charakteru tvoří skalní útvary a rozsáhlé balvaniště cenomanských (svrchnokřídových) pískovců. Hřbet hradů tvoří pískovce s malými polohami slepenců, tedy horninami typickými pro Podkrkonoší. Nadmořská výška je 414 až 439 metrů nad mořem.

Od Čertových hradů to jsou necelé čtyři kilometry do Dvora Králové nad Labem, tři kilometry do Bílé Třemešné a dva a půl kilometru do Doubravice. Pěší a cyklistické trasy vedou po zelené turistické značce lesem. Vlakové zastávky jsou ve Dvoře a v Bílé Třemešné, poblíž vede Labská cyklostezka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.