Prodloužený víkend na Vysočině: Svatováclavské ohně i pohádkový les

27. září 2023

Hledáte inspiraci na prodloužený víkend? Máme pro vás pravidelný přehled akcí. 

ČTVRTEK

Tento víkend bude delší – ve čtvrtek na Den svatého Václava připomenou patrona naší země slavnosti hned na několika místech. Bohatý program chystají hned od rána v Třebíči.

Svatováclavský den v Třebíči

Od deváté ranní zve na oslavy také Město Brtnice. Den pro starou Brtnici se koná tradičně 28. září. Můžete se těšit na farmářské a řemeslné trhy, bohatý program či na otevřené památky a výstavy.

Den pro starou Brtnici

Svatováclavský koncert české hudby k příležitosti Dne české státnosti pořádají v Moravských Budějovicích od 16:00 hodin v kostele svatého Jiljí. Návštěvníci si užijí program v podání Tria Bel Canto: Aneta Podracká Bendová - soprán, Mariia Mikhailova - flétna, Libor Janeček - kytara.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře si v loňském i letošním roce připomíná dvě významná výročí. Zatím co rok 1722 proběhl ve znamení radostné události, kdy byl na den svátku sv. Václava vysvěcen svatojánský kostel, tak už o rok později přišla naopak smutná správa, že počátkem nové zimy náhle zemřel stavitel a geniální umělec Jan Blažej Santini Aichel. Obě výročí znovu připomene tradiční Lidová krojová pouť v den svátku svatého Václava 28. září.

Program poutního setkání 28. září:

9.00 - 10.00 - Sraz účastníků v areálu Zámku Kinských ve Žďáře nad Sázavou II., kde budou připraveny šatny pro krojované účastníky.

10.00 - Klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie – Bazilika Minor. Přivítání a zahájení pouti.

10.30 - Poutní průvod na Zelenou horu za doprovodu dechové hudby z Nového Veselí.

11.00 - Kostel sv. Jana Nepomuckého. Poutní Mše svatá za doprovodu lidových svatojánských písní v podání Horácké muziky.

12.00 – 14.30 - Setkání a představení zúčastněných folklorních souborů a dětských pěveckých sborů v ambitech.

Santiniho na vlastní kůži poznáte v klášteře Želiv. Hraná prohlídka Santiniho zázrak není obyčejná prohlídka, je to cesta časem, která Vás vtáhne do příběhu geniálního stavitele a jeho spolupracovníků. Prohlídka v délce 90 minut je vhodná pro všechny věkové kategorie. Začíná ve 22:15.

V Havlíčkově Brodě si od čtvrtka do sobotu užijí všichni milovníci čokolády. Čokoládový Festival se koná v KD Ostrov vždy od 11 do 18 hodin. Máte možnost se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou.

Svatováclavské vinobraní a pivobraní můžete navštívit v želivském klášteře. Jeho třetí ročník se koná ve čtvrtek od 10:30 - 18:00 hodin.

Slavnost sv. Václava, patrona České země a náměšťské zámecké kaple se koná na zámku v Náměšti nad Oslavou. Svatováclavská poutní mše začne v 17:00 hodin a bude ji celebrovat Mgr. Vladimír Langer, náměšťský farář.

Největší offroad akce v Česku - Pístovské mokřady - bude letos čtyřdenní, od čtvrtka až do neděle včetně nočních soutěží!!! Hlavní závod Kronospan PÍSTOVSKÝCH MOKŘADŮ ale proběhne standardně v sobotu a v neděli. Hlavním lákadlem bude letos SHOW TRUCKŮ. Prudké výjezdy několikatunových monster, bahenní lázně, nebo třeba přetahovaná s terénními auty i diváky. Kolik jich bude potřeba na přetažení velké Tatry? Zajezdit si budete moci celý víkend s RC modely, vyzkoušet si horolezeckou stěnu nebo 200m dlouhou ZIP-LINE. K vidění budou špičkové stroje, zahraniční i naši řidiči, nebo vojenský obojživelný pásák, který s diváky projíždí skrz vody a bahno.

PÁTEK

Představení Santini v podání divadla JEDL se odehraje v pátek v podvečer na Zelené Hoře, v 18:30. Jedinečné představení přímo v jedné z jeho staveb se odehraje v rámci festivalu Den architektury.

SOBOTA

Od časného rána budou v sobotu soutěžit rybáři na Vojtově rybníku ve Víru na Žďársku. Začíná se v 6:00 ráno "Dvouzávodový pohár v lovu kaprů na jeden prut" s rybí obsádkou: kapr obecný, lín obecný, amur bílý, pstruh duhový, siven americký a ostatní. V neděli se pokračuje dětskými rybářskými závody od sedmi hodin ráno.

Parkán v ulici Matky Boží v Jihlavě opět ožije farmářskými trhy od 9:00 hodin ráno. Můžete se těšit na regionální prodejce, kteří vám nabídnou mléčné výrobky, káva, mrkvance, Janečkovy trubičky, džemy, kečupy, omáčky, pečivo, čerstvá zelenina, sazenice, řezané květiny, bezlepkové potraviny, koření. Farmářské trhy vám dají možnost pobavit se zemědělci a zjisti více podrobností, jak jsou jejich produkty pěstovány a zpracovány

Zboží z jiného soudku nabídne Fler trh v Novém Městě na Moravě. Od 9:00 do 16:00 hodin v Kulturáku nabídnou umělci své originální módní doplňky a kousky do podzimního šatníku.

  1. ročník podzimního pochodu Jeníkova špacírka pořádá Společnost za záchranu rodného domu Jana Zrzavého:
Jeníkova špacírka v Okrouhlici

Václavské hody na hradě Roštejně nabízejí ochutnávku specialit z ryb rodinného rybářství pana Nechvátala z Cerekve. V nabídce bude kapr smažený, na česneku, kapří škvarky, rybí "tatarák", uzený pstruh, kapr. K poslechu zahrají CcelloS - hudba různých žánrů v podání dvou violoncell - pana a paní Příhodových z Telče.

První ročník Svatováclavských slavností dnes vypukne na Medlově, nedaleko od Fryšavy pod Žákovou horou! Od 14.00 hodin to bude odpoledne plné soutěží, zážitků, tvoření a dobrého jídla pro rodiny s dětmi i pro dospělé. V programu jsou tvořivé dílničky, rodinný soutěžní čtyřboj projížďky na koních, malování na obličej, fotokoutek u sv. václava s dobovými kostýmy, řemeslné stánky s broušenými výrobky ze skla a látkovými hračkami, nebo pohádkový svět skřítka Ostružinky. Vyhlášení soutěží je v 17:00 hodin.

Putování se Santinim to je dětská interaktivní prohlídka kláštera v Želivě pro nejmenší. Během ní se malí i velcí návštěvníci dozví mnoho důležitého o Santiniho stavitelství. Pomocí interaktivní úkolů a sbírání mincí možná pomohou mistrovi dokončit jeho dílo. Začátek prohlídky ve 14:00 a 16:00 hodin, délka 75 minut.

Svatováclavské ohně

Svatba bude, i kdybyste nechtěli! To je název divadelní komedie ochotníků Divadelní komedie A. D. Stonařov. Představení bylo 7x oceněno na Třešťském divadelním jaru 2023! Herci přijedou zahrát do Kina Polná v 19:00 hodin. Délka představení: 120 minut s přestávkou

Probouzení čertí chátry

NEDĚLE

První říjnová neděle je tradičně Dnem zvířat. V Kamenici nad Lipou proto pořádají akci nazvanou Sportuji a pomáhám. Je pro všechny, komu není lhostejný osud čtyřnohých mazlíčků. Vítáni jsou všichni milovníci zvířat, pejskaři i nepejskaři, velcí i malí, dospěli, děti, maminky s kočárky, běžci, chodci. Je na každém, jestli se rozhodne trasu běžet nebo jestli zvolí procházkové tempo. Vybraný výtěžek poputuje do vybraného útulku. Registrace probíhají od 9:30, a to již tradičně ve dvoře Restaurace Olga (přesná adresa je Štítného 17, 394 70 Kamenice nad Lipou)

Den zvířat také tradičně slaví v Zoo Jihlava v neděli mezi 10:00 a 15:00 hodinou. Návštěvníci se mohou zapojit do různých aktivit v areálu zoo, například do zookvízu o zajímavé ceny. V zoostánku u jeřábů se bude nejen soutěžit, ale také vyrábět. V blízkosti občerstvení Zanzibar budou medvědí zábavné aktivity pro děti. Zároveň zde bude možnost ochutnat různé dobroty od firmy Grizly. Jako rozloučení s hlavní sezonou budou poslední letošní letové ukázky. Sokolníci Eva a Eda Školoudovi se s návštěvníky rozloučí v tradičních časech – v 11 a 15 hodin. Komentovaná krmení ukážeme v 11.30 u prasátek visajanských a ve 12.30 u lam guanako.

Cesta pohádkovým lesem

Michal Nesvatba z Kouzelné školky potěší děti na vystoupení v Havlíčkově Brodě. Přivítá dětské publikum od deseti hodin v KD Ostrov. Budou si spolu hrát a vyprávět v představením plném překvapení a legrace, malých a velkých loutek a kostýmů vč. dárků ze samolepicí pásky

Dýňový svět na Vysočině otevírá své brány na statku u Pipků v Nové Vsi u Leštiny v neděli 1. října a vítat návštěvníky bude celý měsíc. Děti se mohou vyřádit na přírodním hřišti s dřevěnými a slámovými atrakcemi (slámohrad, slámobazén). Dýně všech barev a velikostí jsou v zahradě vyskládány do pyramid a ornamentů. Je možné je zakoupit na dekoraci i na vaření. 

Pohodové odpoledne v Žirovnici

Festival Varhanní Vysočina pořádá koncert k 300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Za nově zrestaurované varhany zasedne přední česká varhanice Michaela Káčerková. Začátek je v 17:00 hodina a vstupné na koncert je dobrovolné.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.