Proč se lípa nazývá srdčitá? Kvůli tvaru listů to není

11. únor 2013

Aleje, krása ohroženého světa - to je název nové knížky od předních českých botaniků, která nás provede stromořadími v celé republice, a samozřejmě i na Vysočině. Za náš kraj se na ní podílela dendroložka Svatava Hausvaterová z havlíčkobrodské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny. V pondělním Tandemu se mimo jiné vyznala z lásky ke stromům, a prozradila, proč je má ráda i v zimě, bez listí.

„Když strom shodí své listí, vynikne jeho habitus, což je tvar koruny. Např. lípa srdčitá se nejmenuje srdčitá proto, že má listy ve tvaru srdce, ale kvůli srdcovému tvaru koruny. Já mám strašně ráda obnažené břízy, protože vyniknou jejich svěšené větve, je to úžasný prvek do volné krajiny. I podívat se panoramaticky přes obnažené větvoví, to zase působí jinak, než když je to v zalistněném stavu,“ prozradila Svatava Hausvaterová.

Dendrologové, tedy odborníci, kteří se starají o dřeviny, se často stávají podle slov Svatavy Hausvaterové advokáty stromů.
„Musíme je obhajovat a chránit. I když tu stojí desítky let a jsou to velikáni, jsou zranitelní a neumí se bránit,“ vysvětluje žena, pro kterou jsou listnáči a jehličnany celoživotní láskou, a reaguje na fakt, že dnes jsou např. aleje lemující silnice ohroženým druhem.

Svatava Hausvaterová také bojuje za památné stromy.
„Teď řeším jednu starou lípu ve Víru, která není moc vysoká, ale široká je 4 metry, a na kterou mě upozornila paní, která si dala tu práci a zjistila, že tam tento strom stojí 380 let! Ráda bych ji viděla na seznamu památných stromů,“ uzavírá havlíčkobrodská dendroložka.

Spustit audio