Problém se státním registrem psů. Navzdory slibům začne fungovat až příští rok

12. únor 2022

Už přes dva roky musí lidé nechat povinně čipovat své psy. Slibovaná centrální evidence ale dosud neexistuje. 

Od nového roku měla v Česku začít fungovat centrální evidence psů, kam by chovatelé povinně registrovali čipy svých domácích šelem. Jenomže nefunguje. 

Návrh zákona, který předložila minulá vláda, už totiž nestihla schválit tehdejší sněmovna.  Nová evidence má přitom značně zjednodušit třeba hledání majitele zatoulaného psa.

Ztracení psi

Jen za loňský rok přijal jihlavský útulek na 130 ztracených psů. Najít jejich majitele ale není vždy úplně snadné, potvrzuje vedoucí útulku Kateřina Škarková. Tamnímu personálu alespoň částečně usnadňují práci funkční registry čipovaných zvířat. „Máme k dispozici čtečku mikročipů, pejska vlastně přečteme a pokud má čip, tak se ho snažíme dohledat v některém z registrů v České republice, pokud má pejsek čip zaregistrovaný, tak přes ten daný registr zkontaktujeme majitele a ten si pak pro pejska přijede.“

I díky tomu se doba pro vrácení registrovaných psů domů často zkrátila jen na několik hodin „Odchytli jsme pejska, podle registru jsme zjistili majitelku, paní byla v práci, ani nevěděla, že se jí ztratil pes a rovnou z práce si přijela, to bylo velice rychlé.“

Nový registr

Od ledna už ale nefunguje ten nejdůležitější - městský registr, který vytvořil a spravoval jihlavský magistrát. Zrušila ho loňská novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Počítala s tím, že evidenci čipovaných psů převezme stát a vytvoří jediný centrální soupis. 

Ten už ale minulá sněmovna uzákonit nestihla. „To znamená, že ještě do konce minulého roku Jihlava upravovala svou vyhláškou způsob vedení evidence psů i jejich chovatelů, ale po uvedené změně zákona už to není možné a naše evidence psů byla od prvního ledna zrušena.“

Soukromý registr

Jelikož celostátní evidence zatím nefunguje a města už nemohou provozovat vlastní, zbývá chovatelům, kteří si chtějí zjednodušit případné hledání svého zvířete, zápis do soukromého registru. Těch je v Česku kolem sedmi a registrace čipu je tam nepovinná a většinou placená. 

Podle jihlavského veterináře Přemysla Nováka, který psy čipuje, o ni ale nestojí každý majitel. „Že by byl zájem nějak enormní, to bych neřekl, pár lidí si to tam dá, ale jinak úplně masivně to lidé nevyužívají.“

Přemysl Novák předpokládá že to je i kvůli poměrně vysokému počtu samotných komerčních evidenčních systémů. 

Změnit by to mělo až zavedení prozatím odloženého celostátního registru. Ten totiž bude pro majitele povinný. „Ale i kdyby byl nepovinný, tak aspoň je nějaký jeden centrální registr, kde má nějaký smysl to zvíře registrovat, protože když se vám ztratí zvíře a hledáte ho na šesti a více registrEch, tak je to zdlouhavý.“

Definitivní podobu budoucí celostátní evidence psů musí schválit nová sněmovna. Ministerstvo zemědělství předpokladá, že k tomu dojde ještě letos a registr tak začne fungovat od ledna 2023. 

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související