Problém s náhradními rodiči. Pěstounů je na Vysočině stále nedostatek

20. červen 2021 06:00

Kraj Vysočina shání nové pěstouny pro osamělé děti. Náhradních rodičů, kteří by se o opuštěné děti postarali, je totiž nedostatek.

Ne všechny děti mají to štěstí vyrůstat v úplné rodině. Ty, které o rodiče z jakéhokoliv důvodu přišly, mohou hledat naději v pěstounských rodinách. Na Vysočině je jich stále nedostatek.

Moravské Budějovice

„My jsme od začátku chtěli velkou rodinu a dlouho jsme čekali na ty své děti a vlastně v tu chvíli se zrodila myšlenka stát se náhradními rodiči,“ začíná své vyprávění Hana Honková z Moravských Budějovic.

Spolu s manželem vychovávají dvě své děti a tři mají v pěstounské péči. „Nejdříve jsme měli chlapečka z dětského centra, kterému v té době bylo 2,5 roku. Byl od jedenácti měsíců v dětském centru a situace jeho biologické rodiny byla dost složitá.“

Další sourozenci

Biologická matka navíc po nějaké době zemřela. Honkovi tak stáli před rozhodnutím, zda pomoci i dalším sourozencům malého Kristiána. Shoda prý byla jasná, vzpomíná Lubomír Honek: „Měla v péči ještě dvě holčičky, roční a dvouletou. Dali jsme si nějaký čas na rozmyšlenou, právo veta měly naše holky. Nakonec jsme se rozhodli, že je důležitější pomoct, možná se trošku uskromnit. Sice ta situace není jednoduchá, je to náročné, ale stojí to za to.“

Podle manželů Honkových mají i jejich dvě biologické dcery velká srdce, díky kterým dokázaly do rodiny přijmout další děti. „Ta mladší dcera Eliška, tak ta kdysi řekla, že je to prima, že aspoň je zábava, ale myslím si, že to sžití proběhlo extrémně dobře.“

Nedostatek pěstounů

Rodin, jako jsou Honkovi, je ale na Vysočině stále nedostatek, potvrzuje Miluše Průšová z odboru sociálních věcí Kraje Vysočina. „V současné době máme na Vysočině 421 pěstounských rodin, ve kterých je umístěno 565 dětí.“  

„Krajský úřad k lednu 2021 evidoval celkem 38 spisů dětí do 10 let a 43 spisů dětí nad 10 let, ke kterým aktivně vyhledáváme vhodnou náhradní rodinu. Tyhle počty se ale každý měsíc mění,“ doplňuje Miluši Průšovou její kolegyně Eva Krčková.

„Do toho počtu bohužel spadají velké sourozenecké skupiny, které se nám nedaří umístit společně, protože nemáme v evidenci žadatele, které by mohly celé sourozenecké skupiny přijmout. Dále sem patří spisy dětí se závažnými mentálními a zdravotními problémy.“

Pěstounem se kromě partnerských dvojic mohou stát i jednotlivci. Hlásit se mohou přímo Kraji Vysočina.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související