Pro ženy je dřevorubecký sport velkým rizikem

Kácení dřeva (ilustrační foto)
Kácení dřeva (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Počátky dřevorubeckého sahají až do roku 1870, kdy se dva dřevorubci v Ulverstone v Tasmánii vsadili, který z nich pokácí strom rychleji.

Následně existují záznamy o desítkách soutěží uskutečněných mezi lety 1870 a 1890. Nicméně tyto soutěže se neřídily žádnými zavedenými pravidly. To se v posledních letech změnilo, a jsou bezpodmínečně stanovena. „Timber sport je atletická disciplína, při které pracují všechny svaly na těle,“ dodává sportovec – dřevorubec Leoš Klíma.  

Dřevorubecký sport má i svoje speciální vybavení od chráničů uší, očí až po neprůřezné kalhoty, drátěnou košili, speciálně upravenou obuv, chrániče obuvi a další. Sportovní vybavení je totožné s jakýmkoli sportem, protože jej vyrábí specializované firmy. „Nejdou použít na nic jiného, jinak to zničíte a je to škoda,“ popisuje Leoš Klíma.

Ti, co kácí stromy

Veřejností jsou reprezentanti timber sportu vnímání, jako ti co kácí stromy. Na obranu Leoš Klíma uvádí. „Někomu se to nedá vysvětlit, ale není to, že se jenom kácí, toho dřeva se zase nespotřebuje tolik.“

Brtnice

Podobné dřevorubecké závody se konají sedmým i v Brtnici, kde se zdravotního dozoru ujala lékařka – gynekoložka Daniela Navrátilová. „Po prvním ročníku jsem si pořídila extra dobré škrtidlo,“ přibližuje mladá lékařka, kterou sport doslova nadchnul. Za celou dobu nebyl zatím její zásah potřeba, kromě pár drobných úrazů.

Zatímco v Evropě už ženy závodí, například ve Francii, u nás v České republice je to zatím zakázáno především kvůli velké náročnosti. Dřevorubecké disciplíny mohou ženám přivodit i velká zdravotní rizika. „Extrémní zatínání břišních svalů a tlačení na pánevní dno, může způsobit poruchy statiky toho pánevního dna, pokles orgánů, močového měchýře, úniky moči, vypadávání dělohy, poševního pahýlu a následné rekonstrukce pánevního dna,“ popisuje zdravotní komplikace.