Přišel čas tření bolenů dravých. Na přítoku do přehrady Švihov jich vědci sledují tisíce

23. duben 2021 11:00

Na hlavním přítoku do přehrady Želivka – Švihov můžeme v těchto dnech pozorovat zajímavý přírodní jev. Tře se tam dvoutisícové hejno bolenů dravých.

Na vtoku do přehrady Želivka - Švihov to v těchto dnech doslova vře. Tře se tam hejno dospělých bolenů dravých. Díky čipům je sledují vědci z Akademie věd České republiky (AV). Hledají odpověď na to, proč přežívá jenom deset procent jiker.

Trdliště

Jikry dělají těžkou hlavu i Povodí Vltavy, boleni totiž pomáhají čistit vodu, a tak Povodí musí každý rok nakoupit 50 tisíc uměle odchovaných jedinců.

„Tohle je přítok přehrady, řeka Želivka, a to je největší trdliště bolena dravého v České republice,“ říká Marek Šmejkal z Biologického centra AV. Ve vodě je asi 2000 ryb, velká část jiker ale mizela. „Zjistili jsme, že se to děje kvůli nárazovému zvýšení vody, která sem přitéká.“

Vědci společně s pracovníky Povodí Vltavy proto postavili speciální bariéry, které ochrání samotné trdliště.

Simulátor bolena

Tomáš Kolařík, další vědecký pracovník, pracuje na místě se zvláštním, téměř kosmickým zařízením. „To je simulátor bolena dravého. My tam umístíme čip, který je protahován tam a zpět skrz tu anténu a ty ryby, které anténou proplouvají, zaznamenáme.“

Povodí Vltavy čeká na výsledky vědeckého zkoumání a chtějí na místě přítoku do přehrady udělat taková opatření, aby boleni měli ty nejlepší podmínky pro tření a také pro své jikry.

autoři: Věra Hájková , mik

Související