Připravte si bylinkové bujóny třeba do polévky

23. březen 2018

O bylinkách toho bylo řečeno a napsáno hodně. Víme, která rostlinka obsahuje jaké látky a čím je nebo není člověku prospěšná. V jaké formě se bylinky vůbec podávají a které rostliny jsou ke které vhodné? A je možné se bylinkami předávkovat? Ptali jsme se bylinářky Květy Šimkové.

„Nálev je nejčastější forma, je to v podstatě čaj. Luhujeme od dvou do patnácti minut. Odvar vzniká tím, že bylinky za studena dáme do vody, přivedeme je k varu, třeba i čtvrt hodiny. Používáme to u bylinek, které jsou tvrdší. Pak je výluh, což je macerát za studena, necháme je za studena louhovat. Takto využíváme třeba sléz,“ vysvětlila bylinkářka Květa Šimková.

Bylinky lze zpracovat také do tinktur, což jsou bylinky v alkoholu. „Používáme je třeba po kapkách.“ Byliny můžeme nakládat i do soli.

Bylinky se pochopitelně suší a mohou se i zamrazit. „Dáme je do formy na led, nalijeme vodou, necháme zmrznout, pak vyklopíme, dáme do pytlíku a máme v podstatě takové bylinné bujóny třeba do polévky.“

Užití bylinek v různých formách

O tom, která bylinka je vhodná pro který způsob zpracování lze mluvit, pevné pravidlo ale podle Květy Šimkové neplatí. Stejně tak nelze říci, kdy je vhodnější použít klasický bylinkový čaj a kdy třeba koupel. „Můžeme ji vstřebávat přes kůži, můžeme vnitřně. Účinek se neliší.“

Pozor na předávkování

Bylinky lze předávkovat a podle Květy Šimkové to není ani tak složité. „Všeho moc škodí a tady to platí dvojnásob. Platí, že bylinka by se neměla používat déle než měsíc a vždycky si na určitý čas dát pauzu.“

autoři: mik , Ivana Wiesnerová
Spustit audio