Příprava na dovolenou je nutná i u moderních aut. Bez servisu se asi neobejdeme

20. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Auto v servisu (ilustrační foto)

Doprava na dovolenou vlastním autem sice nepatří mezi nejpohodlnější, můžete však cestou i něco vidět, a navíc je to většinou bezpečné z hlediska různých omezení. Před cestou je však potřeba auto připravit.

Moderní vozy jsou plné elektroniky a mnohé nám odhalí různá čidla, která hlídají optimální chod motoru, brzd a dalších prvků automobilové techniky. Musíme však do servisu, což bývá před dovolenou problém, protože mnohé mají zcela plné objednávkové kalendáře. Je tedy dobré se objednat s předstihem.

Servisu však můžeme i pomoci. První a nejdůležitější věc, co by měl řidič před delší cestou udělat je prostá vizuální kontrola. Odhalí nám případné úniky provozních kapalin. Můžeme zkontrolovat i opotřebení brzd či zvuk výfuku, který může být děravý a zkorodovaný. Servisnímu technikovi tak výrazně ušetříme práci. Taky jakékoliv anomálie v řízení, vůle a podobně mohou být počátkem většího problému.

 Doplňte kapaliny

Dalším krokem je kontrola provozních kapalin, zejména motorového oleje. V případě, že cestujeme daleko, je lépe si s sebou litr vhodného motorového oleje přibalit. Ne všude musí mít výrobcem předepsaný typ oleje k dispozici. Doplníme i chladicí kapalinu, a případně nádržku brzdové kapaliny. Nezapomínáme ani na nádobku ostřikovačů.

Je dobré zkontrolovat i stav pneumatik včetně rezervy a povinnou výbavu s ohledem na zemi, kam se chystáme. Některé země jsou ve vyžadování u nich předepsaných součástí velmi striktní.

Kontrola a dolití motorového oleje by měla být základem před jakoukoliv delší cestou

 V létě je funkční klimatizace nutnost

Vydáme-li se s autem do servisu, je nutné zkontrolovat výčet z paměti závad. Dále je dobré na zvedáku nechat prověřit případná poškození, která laickému pohledu unikla. Dobré je překontrolovat i stav řemenů a elektroinstalace, zda není někde vizuálně poškozená.

Velmi důležitou prací pro specializovaný servis před dovolenou je kontrola, vyčištění a doplnění klimatizace. To, co funguje ve střední Evropě, nemusí fungovat například při čtyřicetistupňových vedrech ve středomoří. Samozřejmostí je profesionální dezinfekce, výměna prachových a pylových filtrů a doplnění chladiva na správnou hladinu. Nedostatečně naplněná ale i přeplněná klimatizace je zárukou následných problémů.

V letních měsících obecně je dobré ošetřit také lak vozu. Kromě umytí je dobré použít i voskování karoserie. Ideální jsou pak tvrdé vosky, případně použití prostředků s nanotechnologiemi. Ty zajistí nejen ochranu proti horku a ostrému slunci, ale i proti hmyzu nalepenému na karoserii. Ten může při delší expozici způsobit i nevratné poškození laku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...