Prázdniny skončily, škola OSMEC v Brně zahájila nový školní rok

9. září 2017

Nový školní rok začal i na základní škole OSMEC na Náměstí 28. října v Brně. Jaký byl druhý vyučovací den v 8. A? Jak děti vzpomínají na prázdniny, jak se naopak těšily do školy a co třeba plánují do budoucna? Na to se třídní učitelky Kamily Bízikové a jejích žáků ptala Silvie Čechová.

„Jmenuji se Kamila Bíziková a na škole učím již sedmým rokem. Letos mě poprvé čeká role třídní učitelky. Třídu znám, těším se na ni, ale mám i trochu obavy, protože to je přeci jen velká zodpovědnost.“

Jaké předměty učíte?

„Učím dějepis, občanskou a rodinnou výchovu. Předměty, ve kterých přijdu s dětmi hodně do kontaktu i v jiném prostředí než jen v obyčejné třídě. Vaříme spolu, připravujeme různé programy.“

Co myslíte, že děti baví nejvíc?

„Co je baví nejvíc? To, v čem si myslí, že jsou dobří. Asi jako všechny děti. Často to bývá sport.“

Dá se říct, že u vás jsou hlavně romské děti. Čím to je? A jak s tím škola pracuje?

„Samozřejmě by bylo pro všechny lepší, kdyby škola nebyla naplněna jen romskými žáky, ale za to může spádová lokalita. Nevidíme to ve špatných barvách, ale prostě musíme pracovat s tím, co máme. Výuka je přizpůsobena tak, že se hodně snažíme střídat lokality, vytvářet projekty, apod.

Na chodbách jsem viděla spoustu plakátů. Vidím, že děláte opravdu hromadu projektů, až v komunitním smyslu. Je to pravda?

„Třetím, nebo možná čtvrtým rokem pořádáme večerní kluby, zpravidla každý měsíc. Snažíme se na ně nalákat hlavně rodiče, aby se také zapojili do dění ve škole. Aby nechodili jen na třídní schůzky, nebo podepsat nějaké papíry, ale aby s dětmi tvořili a pomáhali při organizaci. Třeba na konci školního roku byla rozlučková grilovačka, neformální. Myslím si, že je to tak fajn pro všechny.“

autor: Silvie Čechová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.