Pracují za každého počasí kromě mrazu a neunaví se, na stavbě depozitáře v Pelhřimově pomáhají zedníkům roboti
Na novém depozitáři Muzea Vysočiny v Pelhřimově pracují tři zdící roboti. Jde o první veřejnou stavbu na Vysočině, na které stroje na pokládání cihel pomáhají.
Roboty sestrojila tuzemská firma a jejich vývoj trval několik let. Dělníkům šetří čas a můžou pracovat bez přestávek například na svačinu.
„V tuto chvíli si robot našel cihly. Přiloží vlastně gripper k čelní straně a toto cvaknutí bylo rozevření těch čelistí, které uchopí cihlu za přední drážky. Následuje pohyb k pěnovací stanici, ta tryska nanese dva pruhy zdící pěny a v tuto chvíli robot ukládá cihly včetně pojiva do stěny,“ popisuje manažer společnosti robotického zdění Matěj Jurečka jednu sekvenci, která se neustále opakuje.
„To co tady vidíte, je v podstatě práce čistého času zhruba deset dní práce robotů. A řekněme, že jsme teprve ve čtvrtině, co všechno budou roboti na této stavbě vyzdívat,“ počítá Matěj Jurečka.
Jeden zedník dokáže udělat zhruba jeden metr čtvereční zdiva za hodinu. Robot při své plné výkonnosti, pokud má vše nachystáno, dokáže metrů čtverečních za hodinu udělat deset. To znamená, že robot dokáže nahradit celou zednickou partu.
Kromě pracovní síly šetří zdící robot i čas. Výhodou je i jeho přesnost, pracuje za každého počasí kromě mrazu a neunaví se. Každý robot ale potřebuje svého lidského operátora. Jeho roli popisuje Štěpán Kočí, který na konstrukci robotů pracoval přes 12 let: „Tabletem mu jenom zadáváme, co má dělat. To znamená, jak je dlouhá zeď, jak je vysoká zeď a kde ji má postavit. A už si to jenom pustím a řeknu, postav zeď.“
Podle konstruktéra by roboti v budoucnu mohli v případě masivnějšího využití urychlit stavební práce a tím pomoct i ke snížení nákladů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mezinárodní partnerství je velmi atraktivní portfolio, řekl Síkela. Vidí v něm příležitost pro české firmy
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci
-
OVĚŘOVNA: Extrémní srážky nevyrábí radary, za kruhy na snímcích ‚může‘ styl měření
-
Stačí čestné prohlášení a fotografie škod, říká šéf Úřadu práce Krištof o mimořádných dávkách