Porodní asistentky možná nahradí gynekology

12. březen 2012
Zprávy

Porodní asistentky volají po změnách. Nelíbí se jim například, že maminku, kterou připravují k porodu, nemohou v nemocnici ani odrodit.

Porodní asistentky s vlastní praxí chtějí více pravomocí. Pro změny jsou i některé maminky. Porodní asistentky by napříkad chtěly, aby mohly v nemocnici odrodit ženu, o kterou v těhotenství pečují. V tuto chvíli mohou totiž porod na sále vést pouze kvalifikovaní zaměstnanci zdravotnického zařízení. "Já jsem svoji porodní asistentku u sebe měla, ale byla to spíš jen psychická podpora, do porodu zasahovat nemohla. I tak mi ale hodně pomohla. Byla bych ale daleko klidnější, kdyby porod vedl někdo, koho znám a komu věřím. Ne asistentka nebo lékař, které vidím dvě hodiny před zákrokem," pověděla Regionu mladá maminka Eva Petrů Mikulíková.
Porodní asistentky by také chtěly, aby některé jejich služby - stejně jako gynekologům - proplácely pojišťovny. "Podle mě se ale lékaři bojí, že jim vezmeme práci. My ale chceme spolupracovat. Když bude mít žena zdravotní problémy, bude k doktorovi dál docházet. Jsou ale věci, na které lékaři čas nemají. Například my můžeme chodit za rodičkami domů, do jejich prostředí, kde se cítí nejlépe a připravovat je na to, co je čeká," vysvětlila porodní asistentka Dana Tůmová.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger už sestavil komisi, která má kompetence porodních asistentek jasně vymezit. V jejím čela stojí jihlavský gynekolog a poslanec Aleš Roztočil. "Komise to nebude mít vůbec jednoduché. Některé požadavky, které asistentky mají, vyžadují i změnu zákona. Samozřejmě nemůžu vyloučit, že by v budoucnu asistentky gynekology nenahradily," uvedl lékař.

autor: Lucie Maxová
Spustit audio