PORADNA: Zabíjaček je dnes už méně

26. listopad 2018

Poradnu Českého rozhlasu Vysočina jsme věnovali zabijačkám.

Praktické a užitečné rady a tipy pro pořadatele domácího zpracování vepře i pro následné konzumenty zabijačkových pochoutek, přinesl řezník Jan Noháček.

Zabíjačku je dobré naplánovat do období, kdy je chladno a maso můžeme po nějakou dobu uchovat bez lednice. Možné je provést zabíjačku i v letním období. Je to ale náročnější a maso musíme dobře chránit před dotěrným hmyzem.

Zabíjačky už dnes nejsou tak časté, jako dříve. Zatímco řezníci jsou na porážku většinou dobře vybavení, méně zkušení lidé mohou zapomenout na některé přísady a koření.

„Když to vezmu od samých přísad, tak to chce kroupy, smolu, obaly na tlačenku, cibuli, česnek, smaženou cibulku do jelit, nové koření, pepř, sůl, majoránku,“ vyjmenovává Jan Noháček druhy přísad a koření, které nesmí na zabíjačce chybět.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.