PORADNA: Utěsněné budovy zadržují radon

30. leden 2019

Tématem Poradny Českého rozhlasu Vysočina byl tentokrát radon. Jiří Kos z Krajské hygienické stanice vysvětlil, odkud se v našich obydlích bere.

Jak nám může uškodit, jak změřit jeho přítomnost a co dělat, abychom si ho v místnostech nedrželi?

Radon je radioaktivní plyn, který se objevuje v obydlích. Pokud nevětráme, utěsníme budovy, okna a snažíme se co nejvíce šetřit energii na vytápění, může se radon uvnitř domu začít hromadit. Do domů vniká netěsnostmi v izolačních materiálech.

Přítomnost radonu uvnitř domu lze zjistit jen měřením. „Snad jen pokud by vám prošel stavební parcelu člověk, který má jakousi zručnost v proutkařství, tak je schopný najít geologický zlom,“ vysvětluje host. Takovým zlomem pak může ve zvýšeném množství radon unikat.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.