PORADNA: Porušením autorského práva se dopustíme například veřejnou produkcí bez souhlasu autora

2. srpen 2018
Fotograf, fotoaparát, fotografování, čočka, muž
0:00
/
0:00

Jihlavská advokátka Eva Decroix přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina vysvětlit, co je to duševní vlastnictví a na co by si měli dát pozor všichni vynálezci, kutilové a básníci, ale i ti, kdo stahují pěkné fotografie nebo hudbu z internetu.

Duševní vlastnictví zahrnuje takové výtvory, které jsou nehmotné. „Duševním vlastnictvím v případě fotografie bude samotný námět, obrázek. Tím, že si koupím fotografii jako takovou, tak si kupuji pouze papírový podklad. Abychom mohli něco duševně vlastnit, tak se nejdřív musíme stát autorem něčeho,“ vysvětluje host.

Určit hodnotu duševního vlastnictví je obtížné

S nehmotným abstraktem nelze volně obchodovat. Nemůžu převést duševní vlastnictví jednoho autora na jiného autora. „S čím je možné obchodovat a podle čeho se určuje hodnota, je skutečnost, že mohu umožnit jiným lidem dílo užívat. Mohu jim pronajmout své dílo. Právně se tomu říká, že ho mohu licencovat.“ Vysvětluje host.

Legální je užívání díla pro vlastní potřebu

Porušení autorského práva se dopouštíme tehdy, pokud kopírujeme, pouštíme nebo užíváme autorské dílo a to bez souhlasu autora a především, aniž bychom mu za to zaplatili. Ne každé užívání bez souhlasu autora a bezplatné užívání, je hned pirátství. Pokud používáme dílo pouze pro vlastní potřebu, tak na to máme právo,“ uklidňuje Eva Decroix.

Za masové kopírování hrozí vězení

Za porušování autorského práva hrozí pokuta až do výše 150.000 Kč. Pokud bychom ale autorská práva porušovali ve velkém měřítku, hrozí za takové jednání dokonce trest pěti let odnětí svobody a peněžitý trest do 5.000.000 Kč.